V Etnografickom múzeu v Martine vystavili portréty rómskych spisovateľov

08.11.2023 | Žilinský kraj | Autor: TASR

Martin 8. novembra (TASR) - Výstavu portrétov Medzi riadkami – Rómski spisovatelia v tvorbe Šarloty Bottovej sprístupnili v utorok (7. 11.) v Etnografickom múzeu v Martine. Pri príležitosti Svetového dňa rómskeho jazyka (5. 11.) ju pripravilo Múzeum kultúry Rómov na Slovensku. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka Slovenského národného múzea (SNM) v Martine Milena Kiripolská.

Rómski spisovatelia podľa nej píšu a vydávajú diela nielen v slovenskom, ale aj v materinskom jazyku. "Ich tvorba zaujala mladú talentovanú rómsku výtvarníčku Šarlotu Bottovú. Jej portréty vybraných rómskych spisovateľov sú zaujímavým prienikom výtvarného umenia a literatúry. Ide pri tom o jej osobnú umeleckú perspektívu," uviedla.

Portréty desiatich spisovateľov pripomínajú, že na Slovensku pôsobilo a pôsobí viacero rómskych autorov a ich tvorba je významnou súčasťou kultúry Rómov. "Na výstave sa prezentujú podobizne Zdenky Mahajovej, Jozefa Ravasza, Zlatice Rusovej, Tery Fabiánovej, Vladimíra Oláha, Eleny Lackovej, Dezidera Bangu, Jána Šándora, Ľudovíta Didiho a Evy Pleškovej," doplnila.

Podstatnú časť tvorby Bottovej tvoria realistické portréty známych aj obyčajných ľudí z jej okolia a tých, ktorých tváre ju niečím zaujali a rozhodla sa ich zvečniť. V súčasnosti experimentuje s používaním akrylových farieb na väčších formátoch a tematicky sa orientuje na vybrané oblasti rómskej kultúry, priblížila Kiripolská.

Výstava Medzi riadkami – Rómski spisovatelia v tvorbe Šarloty Bottovej potrvá v Etnografickom múzeu v Martine do 26. novembra 2023.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

24. – 26. mája - Svätourbanské zoborské slávnosti

Nitra, priestranstvo pri penzióne Artin

24. – 26. mája - Šaffova ostroha

prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Dlhé Klčovo

25. – 26. mája - Rytiersky festival Rotenstein

Častá, hrad Červený Kameň