Nový náučný chodník približuje význam a krásy Kurineckej dubiny

28.08.2023 | Banskobystrický kraj | Autor: L.Mužla

Na snímke z 3. októbra 2020 je Prírodná rezervácia Kurinecká dubina neďaleko vodnej nádrže Kurinec pri Rimavskej Sobote. EASYFOTO TASR - Karin Ošvárthová.

Rimavská Sobota 27. augusta (TASR) - Pri Rimavskej Sobote v uplynulých mesiacoch pribudol nový náučný chodník, ktorý verejnosti približuje význam a krásy lokality Kurinecká dubina. Na viac ako štyri kilometre dlhej trase návštevníci nájdu desať stanovíšť i zaujímavé výhľady. Pre TASR to uviedol Peter Slovák z odboru rozvoja mesta Mestského úradu Rimavská Sobota s tým, že oficiálne otvorenie náučného chodníka je naplánované na september.

Cieľom náučného chodníka Kurinecká dubina je usmerniť pohyb návštevníkov v chránenej prírodnej lokalite, ale tiež vzdelávať verejnosť o význame tejto prírodnej rezervácie. Nová atrakcia má tiež prispieť k rozvoju cestovného ruchu v regióne. Náučný chodník má charakter okruhu s dĺžkou 4,55 kilometra, východiskovým a cieľovým bodom je autobusová zastávka v rekreačnej oblasti Kurinec. Rodiny s menšími deťmi či seniori môžu absolvovať i kratšiu trasu s dĺžkou približne 2,6 kilometra.

"Náučný chodník prevedie návštevníkov pozostatkami pôvodného pasienkového lesa, ktorý tu existoval ešte v prvej polovici 20. storočia. Jeho žijúcimi svedkami sú impozantné mohutné duby, ktorých obvody majú až päť metrov," priblížil Slovák. Ako dodal, trasa prechádza popri toku Ľukvy, cez ktorú sa návštevníci dostanú novovybudovanou lávkou k vodnej nádrži Kurinec a Prírodnej rezervácii Kurinecká dubina.

Súčasťou náučného chodníka je desať stanovíšť s informačnými tabuľami s textami v slovenskom, maďarskom i anglickom jazyku. "Návštevníci sa dozvedia nielen o tu sa vyskytujúcich rastlinách a živočíchoch, ale aj o význame prírodnej rezervácie, o dosahu klimatickej krízy na okolitú krajinu, o spôsobe hospodárenia v mestských lesoch, ale aj o osude posádky amerického bombardéra, ktorý tu spadol počas druhej svetovej vojny," dodal Slovák s tým, že panoramatická vyhliadka na trase zas ponúka pohľad na Klenovský Vepor či Fabovu hoľu a v prípade priaznivých podmienok aj na Poľanu či Ďumbier.

Kurinecká dubina je zákonom chránená od roku 1952, od roku 2003 je prírodnou rezerváciou. Náučný chodník je výsledkom spolupráce samosprávy so Správou Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina a Gemersko-malohontským múzeom. Mesto na realizáciu projektu získalo v rámci podpory najmenej rozvinutých okresov regionálny príspevok vo výške takmer 30.000 eur.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. – 9. decembra - Štjavnycký vjanočný jarmok

Banská Štiavnica, Kammerhof

9. decembra - Vianoce v múzeu

Vlastivedné múzeum v Galante

10. decembra - Uvedenie Biblie v rómskom jazyku

Kresťanské centrum Sabinov