Nad obcou Hronec osadili pamätník Ladislavovi Chudíkovi
Pamätník je na hercovom obľúbenom mieste na Hájnom grúni. 

10.07.2018 | Banskobystrický kraj | Autor: J.Vodnáková

Slovenskú hereckú legendu Ladislava Chudíka pripomína pamätník, ktorý na jeho pamiatku osadili Lesy SR, š.p. v spolupráci s obcou Hronec v prostredí Hájneho grúňa. Toto miesto, ktoré bolo jeho obľúbeným, leží vysoko nad umelcovou rodnou obcou Hronec. Pamätník slávnostne odhalia v piatok 13. júla.

"Ide o miesto, ktoré si umelec sám vybral ako miesto posledného odpočinku a jeho najbližší splnili jeho vôľu, keď v úzkom kruhu priateľov rozsypali jeho prach na tomto mieste, aby splynul s horou, ktorú od detstva tak veľmi miloval," priblížil hovorca podniku Radko Srnka. Okrem toho, že bol tento legendárny herec úzko spätý so svojím rodiskom, preukazoval aj veľkú podporu lesníkom, o čom svedčí množstvo lesníckych podujatí, na ktorých sa zúčastnil.

 

             

Foto: Dňa 30. apríla 2008 otvorili lesnícky náučný chodník Jozefa Fekreta Matejovie v Národnom parku Veľká Fatra, na ktorom sa zúčastnil aj Ladislav Chudík. Trasa chodníka začína v Dolnom Jelenci  a pokračuje cez Horný Jelenec, Valentová, Rybô, Kohútová, Majerová skala a Staré Hory.  FOTO TASR - Jozef Ďurník.

Pamätník z umeleckej dielne Matúša Jančuru je modernou sochou s netradičným riešením, vytvorený z kameňa a ocele. Podľa slov autora má dve symbolické roviny: „Žulový podstavec symbolizuje spätosť majstra Chudíka s jeho rodnou zemou a letiace oceľové pláty symbolizujú rozlet a pôsobenie jeho talentu vo svete. Druhá rovina sa viaže k inšpirácii divadelným scenárom, s ktorým majster každodenne pracoval a jednotlivé listy s názvami postáv, ktoré stvárnil, rozfukované vetrom, sú jeho životným dielom, ktoré sa rozletelo a umelcovým talentom oblažilo svet." Odhalenie pamätníka sa realizuje pred Dňom stromu - sviatkom všetkých, ktorí majú radi les.

 

                
 

Foto: Na snímke vpravo Ladislav Chudík sadí dub na Lúke vďaky v Petržalke. FOTO TASR - Eduard Fašung.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. - 28. septembra - Dni Ukrajiny v Košiciach

mestský park

21. – 24. septembra - Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!

Čičmany, kaštieľ

22. – 24. septembra - Vinobranie Pezinok

Tradičné oberačkové slávnosti s kultúrnym programom