Na Gemeri opäť na jeden deň sprístupnia vybrané gotické kostoly

01.08.2022 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

Na snímke gotický kostol v Žípe v okrese Rimavská Sobota, 29. mája 2020. EASYFOTO TASR - Branislav Caban.

Rimavská Sobota 1. augusta (TASR) - Na Gemeri opäť na jeden deň sprístupnia vybrané gotické kostoly. Ďalší ročník podujatia Gotická cesta otvorená sa tentoraz zameria na Rimavský okruh, v rámci ktorého môžu návštevníci nazrieť do interiérov sakrálnych pamiatok. TASR o tom za občianske združenie (OZ) Gotická cesta, ktoré je organizátorom podujatia, informoval Vladimír Ondrejovič.

Pripomenul, že klenoty stredovekého sakrálneho umenia predstavia historický Malohont a južný Gemer počas druhej augustovej soboty (13. 8.). V rámci podujatia budú sprístupnené kostoly v obciach Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Kyjatice, Kraskovo, Rimavské Janovce, Malé Teriakovce a Žíp. Otvorené budú od 10.00 do 17.00 h. Centrom diania aktuálneho ročníka sa stane Rimavská Baňa. V rámci programu si môžu ľudia pozrieť napríklad výrobu tradičných hračiek.

Predstavia sa aj stredoveká gemerská keramika, liturgické spevy i rekonštrukcia stredovekého života. Podľa Ondrejoviča lektorský výklad v národných kultúrnych pamiatkach zabezpečia v slovenskom jazyku a na požiadanie aj v angličtine. Ku kostolom OZ Gotická cesta vypraví aj autobusy, ktoré návštevníkov dovezú z Rožňavy alebo z Rimavskej Soboty na všetky miesta podujatia. Navštíviť ich je však možné i individuálne. Vstupné do jednotlivých národných kultúrnych pamiatok je dobrovoľné a ostáva navštívenej farnosti.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

6. – 8. októbra - Biela noc

Košice

7. októbra - Otvorenie nového náučného chodníka v oblasti Brezovských Karpát

Prašník, Pustá Ves

8. októbra - Bardejovská burza starožitností a kuriozít 2023

Radničné námestie Bardejov