Folklórny festival Východná vyvrcholil galaprogramom Letokruhy tradícií

04.07.2022 | Žilinský kraj | Autor: TASR

Na snímke členovia DFS Letnička z Popradu vystupujú počas prehliadky detského hudobného folklóru počas Folklórneho festivalu Východná 2022 vo Východnej 1. júla 2022. FOTO TASR – Milan Kapusta.

Východná 3. júla (TASR) - Východná opäť patrila folklóru a tradíciám. Najstaršie a najrozsiahlejšie podujatie na Slovensku v oblasti tradičnej kultúry - Folklórny festival Východná (FFV) vyvrcholil v nedeľu galaprogramom Letokruhy tradícií. Podujatie navštívili tisícky ľudí. Katarína Babčáková z programového výboru podujatia zhodnotila, že festival ponúkol neuveriteľne kreatívnu, originálnu a hodnotnú prácu autorov na veľmi sofistikovaných programoch.

"Je mi cťou s takýmto autorským tímom spolupracovať a mať možnosť na našom najstaršom a najrozsiahlejšom festivale divákom ponúknuť najvyššiu kvalitu bez lacných gýčových estrádnych efektov," vyzdvihla Babčáková. FFV podľa nej tiež ponúkol kvalitu s dušou, príbehom, vynikajúcou interpretáciou aj kvalitu v podobe vynikajúcich tanečných hudobných a speváckych workshopov, prezentáciu tradičných remesiel v krásnom areáli. "Teda všetko to, čo je z našej strany potrebné, aby naša generácia - náš letokruh odovzdal ďalšiemu letokruhu. Aby letokruhy tradícií neskončili v nejakej nie celkom dôstojnej podobe našej generácie, ale aby sa ďalej rozvíjali a predávali ďalšej mladej generácii v krásnej, zaujímavej, bohatej podobe, v takej, v akej žili," dodala.

Osobitosťou 67. ročníka FFV bola prezentácia najúspešnejších detských folklórnych súborov, speváckych skupín i detských ľudových hudieb a speváčikov, postupujúcich z krajských kôl celoštátnych súťaží s cieľom motivovať deti i rodičov na ďalšiu prácu v oblasti šírenia a prezentácie tradičnej kultúry po neľahkom online období. Lákadlom podujatia boli nielen víťazi celoštátnych súťaží, celovečerné programy a profesionálny súbor z Budapešti, ale aj prezentácia gajdošskej tradície a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.

Vývoj slovenskej tanečnej tradície predstavil autorský program Letokruhy tanca. V spolupráci s Ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) vznikla škola remesiel, jarmok tradičných remesiel i séria virtuálnych výstav a filmových dokumentov o remeselných postupoch. Námet letokruhov symbolicky uzavrelo oživenie nových koreňov - vysádzanie stromov v areáli amfiteátra. FFV organizuje Národné osvetové centrum, spoluorganizátorom je obec Východná a ÚĽUV. Na festivale spolupracuje Liptovské a Oravské kultúrne stredisko.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

12. - 13. august- Festival Hraného amatérskeho humoru - HAH 2022

32. ročník multižánrového festivalu. Dolná Strehová

13. august - Deň obce Kamenica

Kamenica, okres Sabinov

14. august - Ľanová nedeľa

Martin, Múzeum slovenskej dediny