Vinianske jazero, ktoré leží blízko Zemplínskej šíravy pri obci Vinné, je v tomto období tradične spojené s migráciou žiab. Zároveň ide v rámci okresov Michalovce a Sobrance o jednu z lokalít, kde dochádza dlhodobo k najväčšiemu úhynu týchto obojživelníkov, a to najmä pre činnosť človeka.
"Na Vinianskom jazere môžeme pri tiahnutí pozorovať hlavne ropuchu bradavičnatú a v menšej miere skokana hnedého, no ak budete mať šťastie, natrafíte aj na rosničku zelenú," priblížil pre TASR strážca Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat Ján Vataha.
Výrazný pokles početnosti populácie spôsobila podľa ochranára za posledné roky aj urbanizácia v okolí jazera. "Väčšina miest, kde žaby migrovali z lesa do jazera, je aj pre nich obrovskou prekážkou, keďže priestor, kde migrovali, je na mnohých miestach prehradený alebo zastavaný a znemožňuje im prechod k vode. V posledných rokoch je aj premávka na jazere väčšia a tento faktor tiež výrazne ovplyvňuje početnosť populácie. Celkovo oslabená populácia potom horšie reaguje na ďalšie vplyvy," vysvetlil Vataha.
Najväčšia migrácia s cieľom rozmnožovania prebieha v severnej časti jazera. Na vybraných miestach boli umiestnené upozornenia a obec Vinné osadila v severnej časti cesty okolo jazera závoru. "Stavať zábrany pozdĺž prístupovej cesty v tejto lokalite je nemožné pre súkromné pozemky. Zo skúsenosti z posledných rokov pri realizácii opatrení počas migrácie aj napriek osadenej závore a apelovaniu strpieť a neohrozovať v priebehu pomerne krátkej doby toto prirodzené správanie živočíchov sme zistili, že ani zákazové značky a množstvo upozornení na trase mnoho vodičov vôbec nerešpektuje," uviedol Vataha.
Značky osadené tento rok podľa strážcu viac menej zábavným spôsobom vyzývajú ľudí a vodičov na to, aby počas migrácie obmedzili cestu na aute popri jazere a radšej dali prednosť prechádzke.
Premiestňovanie žiab v spolupráci so školami sa tentoraz vzhľadom na hrozbu nákazy novým koronavírusom nebude realizovať.