Oltár v kaplnke Bojnického zámku môže po novom verejnosť vidieť trojmo
Desať originálnych oltárnych tabúľ namaľoval Nardo di Cione.

17.10.2019 | Trenčiansky kraj | Autor: A.Moštková


Bojnický oltár je jedným z najcennejších zbierkových predmetov Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Bojnice. Toto zaujímavé dielo môžu návštevníci Bojnického zámku odteraz vidieť rovno trojmo, aj s jeho nevšedným príbehom. Informovala o tom v stredu TASR vedúca oddelenia marketingu múzea Petra Gordíková.

"Pracovníci múzea k originálnemu oltáru pridali aj pôvodné napodobeniny a technologické kópie. Návštevníci tak môžu obdivovať tri vyhotovenia bojnických oltárnych tabúľ na jednom mieste," uviedla Gordíková.

Desať originálnych oltárnych tabúľ namaľoval v 14. storočí Nardo di Cione. V roku 1859 ich do svojich zbierok zakúpil gróf Ján Pálfi. Po grófovej smrti bolo množstvo jeho cenných zbierok odvezených a rozpredaných. Bojnický oltár, ktorý bol chránený priateľskou dohodou medzi Pálfiho dedičmi a československým štátom, však ostal v kaplnke Bojnického zámku. "Zostal tam až do osudného augusta 1933, keď trojica páchateľov vrchných päť tabúľ ukradla. Po krádeži bolo z Bojníc zvyšných päť tabuľových obrazov odvezených na bezpečné miesto," pripomenula Gordíková.

Prázdne retabulum v zámockej kaplnke si podľa nej priam až pýtalo nejakú náhradu za chýbajúci oltár a na túto neľahkú úlohu sa podujal amatérsky maliar z Bojníc Jozef Ševčík. "V rokoch 1943 a 1944 namaľoval napodobeniny Bojnického oltára aj napriek tomu, že originál pravdepodobne nikdy nevidel na vlastné oči. Predlohou sa mu stali len čiernobiele fotografie. Preto sa napodobeniny farebne líšia od originálu. Napriek tomu Ševčíkovo dielo ostalo jedinou náhradou za Bojnický oltár až do roku 1984," doplnila.

V októbri 1984 do múzea v Bojniciach priviezli technologické kópie oltára. Časť z nich podľa originálu vytvoril akademický maliar František Tvrdý, zvyšok pracovný tím pod vedením akademickej maliarky Věry Frömlovej-Zezulákovej. "Napokon sa na svoje pôvodné miesto vrátili aj originálne obrazy Bojnického oltára. Stalo sa tak v decembri 1995. Podľa želania grófa Pálfiho mal byť oltár umiestnený v zámockej kaplnke. Svoje miesto tam opäť našiel v roku 2013," dodala Gordíková.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

22. novembra - Katarínsky jarmok a Handlovské katarínske dni

Handlová

22. novembra - Vianočná Petržalka

Slávnostné otvorenie tradičných vianočných trhov a rozsvietenie vianočného stromčeka

24. novembra - Tradičný lampiónový sprievod banskobystrickými uličkami

Banská Bystrica