Ružomberok 3. apríla (TASR) - V Liptovskom múzeu v Ružomberku sa začala rozsiahla rekonštrukcia interiéru za viac ako 672.000 eur. Za takmer 90 rokov existencie sídelnej budovy Liptovského múzea sa nerealizovala žiadna výraznejšia obnova interiéru. Ukončenie prác je naplánované do konca roka. TASR o tom informovala marketingová manažérka Liptovského múzea Slávka Križková.
Sídelná budova Liptovského múzea v Ružomberku bola verejnosti sprístupnená 1. júla 1937. Mnohé priestory v múzeu zostali po desaťročia v nezmenenom stave, najmä vnútorné chodbové priestory a pracoviská. Materiálové komponenty a mobiliár sú dodnes pôvodné a zastaralé.
Do rekonštrukcie interiéru sa múzeum púšťa vďaka cezhraničnému projektu Liptál v Liptove a Liptov v Liptále, ktorý sa realizuje v rámci programu Interreg Slovensko - Česko. Stavebné úpravy pozostávajú z odstránenia sekundárnych provizórnych deliacich konštrukcií, z úpravy podlahových vrstiev, podhľadov a interiérových omietok. Stará drevená vlysová podlaha bude nahradená novou plávajúcou podlahou.
„Vymeníme pôvodné elektroinštalačné rozvody, osadíme nové úsporné svietidlá s vyššou intenzitou svietivosti a zmodernizujú sa aj vykurovacie telesá a interiérové tieniace systémy okien, ktoré budú regulovať teplotu v interiéroch,“ uviedol riaditeľ Liptovského múzea Martin Hromada.
Vedenia vnútornej infraštruktúry múzea sú taktiež zastaralé, v expozíciách dodnes absentuje elektrická požiarna signalizácia. „Obnovou prejde aj vykurovací systém s reguláciou teplôt, čo nám prinesie potrebnú úsporu energie. V neposlednom rade modernizácia prispeje k rozšíreniu ponuky služieb pre návštevníkov a vznikne nová stála expozícia Príroda Liptova,“ doplnil Hromada.
Celkové náklady na rekonštrukciu a zachovanie kultúrneho dedičstva predstavujú viac ako 672.000 eur. Osemdesiat percent nákladov bude financovaných z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, 12 percent poskytne štátny rozpočet a osem percent z celkovej sumy uhradí zriaďovateľský Žilinský samosprávny kraj.