Pútnické miesto pri Galambe slúži na bohoslužby i rozjímanie 
Galamba je relatívne novým pútnickým miestom, ktorého história siaha len do roku 2005. 

05.09.2018 | Banskobystrický kraj | Autor: B. Caban

Na počiatku nebolo v tomto prípade slovo, ale myšlienka - priniesť ľuďom z malej osady aspoň raz ročne svätú omšu. Tento skromný zámer vyústil počas 13 rokov vďaka nadšeniu, ochote a usilovnosti mnohých ľudí k vytvoreniu nového pútnického miesta, ktoré pravidelne navštevujú stovky ľudí – kaplnky a pustovne Galamba pri obci Čakanovce na juhu okresu Lučenec.
      

Nájsť toto tiché miesto nie je zložité. Stačí sa vydať hlavnou cestou od Lučenca smerom na Fiľakovo, pri tomto meste odbočiť doprava smerom na dedinu Ratka a prejsť cez jej miestnu časť Šikov. Po približne kilometri cesty sa objaví pri rázcestí na osadu Galamba starostlivo udržiavaný areál spomínaného pútnického miesta.
           

Galamba je relatívne novým pútnickým miestom, ktorého história siaha len do roku 2005. Za otca pôvodnej myšlienky možno považovať miestneho obyvateľa Vojtecha Feketeho, ktorý v tom roku požiadal bratov františkánov, pôsobiacich vo Fiľakove, o zorganizovanie omše v prírode neďaleko osady pri drevenom detvianskom kríži – v minulosti sa totiž mnoho obyvateľov prisťahovalo do tohto kraja z Podpoľania.

 

„Omša sa odslúžila 15. septembra a odvtedy vznikla určitá potreba rodákov z osady a okolia, aby sa konala aj ďalšie roky,“ vysvetlila rodáčka z Galamby Mária Murínová, členka občianskeho združenia (OZ) Apeiron, ktorá sa v nasledujúcich rokoch ujala realizácie výstavby budúceho pútnického miesta.
      

Ako prvý postavili v roku 2007 nadšenci pri kríži jednoduchý drevený prístrešok so slamenou strechou, ktorý trochu pripomína betlehem a na tento účel cez Vianoce dodnes slúži. Celkovo však šlo podľa Murínovej o dlhý a náročný proces.„Zahŕňal napríklad výmenu a následnú terénnu úpravu pozemkov, či prípravu projektovej dokumentácie, s ktorou mi bez akejkoľvek odmeny veľmi pomohol odborník Ivan Vanko. Do roku 2011 sa tu nakoniec podarilo postaviť kaplnku, zasvätenú Sedembolestnej Panne Márii,“ načrtla Murínová s tým, že financovanie riešili z verejných zbierok a milodarov. „Mnohí ľudia z celej SR však prispeli aj materiálne, vlastnou prácou, či duchovne prostredníctvom modlitieb,“ dodala.
      

V tom období prevzal iniciatívu ohľadom Galamby brat Filip, františkán, vďaka ktorému sa pôvodná idea – vytvorenie miesta, kde sa môžu slúžiť omše a stretávať ľudia – rozšírila o ďalší rozmer. Na Galambe tak vďaka nemu v rokoch 2012 až 2015 vznikla i pustovňa, teda prístrešok pre ľudí, ktorí potrebujú zvoľniť, oddýchnuť si od starostí a rozjímať.„Jej oficiálny názov je Pastoračný dom sv. Antona Paduánskeho a slúži ako určité zázemie tomuto miestu. Cieľom je, aby tu človek pobudol v tichosti, stretol sa s Bohom a možno našiel odpovede na svoje životné otázky,“ vysvetlila Lucia Spodniaková, ktorá má pustovňu na starosti. V zariadení sa podľa nej ročne vystrieda asi 60 ľudí. „V lete je určená pre rodiny s deťmi, mimo sezóny sú to predovšetkým jednotlivci a menšie skupiny,“ konkretizovala.
      

Podľa slov pátra Jakuba, františkána z Fiľakova, ktorý je duchovným správcom Galamby, sa tam mnohí ľudia zastavia spontánne aj počas pracovného týždňa, prípadne využívajú každú nedeľu na modlenie ruženca. „V pôstnom období pred Veľkou nocou sa tu modlievame Krížovú cestu, na prelome apríla a mája požehnávame motorky a autá. Mávame aj svätú omšu ku cti sv. Antona, ktorému je zasvätená pustovňa. Hlavnou udalosťou je však omša na deň Sedembolestnej Panny Márie, ktorá sa koná 15. septembra,“ zakončil.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

13. decembra - Otvorenie Ľadového mestečka Brezno, námestie

7. decembra - Mikulášska jazda Černohorskou železnicou

14. decembra - Predvianočný víkend v Lamači

Malokarpatské námestie Lamač

14. – 15. decembra - Čas radosti, veselosti ...

Trnava, Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského