Brezno: Hasiči sa po smršti nezastavili, prehnala sa na deň presne ako v Osrblí

09.07.2024 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto. Archív TASR.

Banská Bystrica/Brezno 9. júla (TASR) - Hasiči v Banskobystrickom kraji zasahovali v súvislosti s počasím od pondelka (8. 7.) 6.00 h do utorka rána celkovo 13-krát. Najviac výjazdov, deväť, mali príslušníci Okresného riaditeľstva (OR) Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Brezne, z hasičských staníc Brezno a Závadka nad Hronom. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková s tým, že nedošlo k žiadnemu zraneniu osôb.

Hasiči sa po silnej smršti, ktorá sa prehnala Horehroním v pondelok večer, nezastavili. Odstraňovali popadané a naklonené stromy z cestných komunikácií, odčerpávali vodu zo zaplavených domov a pivníc, odstraňovali spadnuté stromy zo striech rodinných domov a prekrývali poškodené strechy. Celkovo ich zasahovalo 18 so siedmimi kusmi techniky. Príslušníci OR HaZZ Banská Bystrica mali štyri výjazdy.

"Dvanásťkrát zasahovali aj členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí Brezno, Valaská, Bystrá a Čierny Balog, ktorí poskytovali technickú pomoc pri odstraňovaní spadnutých stromov a čerpaní vody z miestnej komunikácie a rodinných domov," doplnila Zeleňáková. Celkovo ich bolo 19 s piatimi kusmi hasičskej techniky.

Silná smršť v Brezne a okolí lámala stromy, ničila strechy a rozbíjala okná na domoch. Podľa primátora Brezna Tomáša Abela stačilo 15 minút a padali krúpy, aké si nepamätá. Mesto aktuálne monitoruje škody a pomáha občanom s ich odstraňovaním.

"Porozbíjalo viaceré okná na domoch, tiež dve okná na mestskom úrade, sú poškodené mnohé autá. Pomáhame so strechami domov, avšak techniku máme obmedzenú aj čo sa týka plachiet na zakrývanie striech," uviedol ešte večer na sociálnej sieti Abel.

Mestskí lesníci hovoria, že búrka so silným vetrom a krúpami im spôsobila nemalé škody. "V najbližších dňoch budeme mapovať škody v lesných porastoch a na lesných cestách. Vyzývame ľudí, aby sa v najbližších dňoch vyvarovali pohybu po lesoch v okolí Brezna, stromy sa môžu stále lámať vplyvom ich oslabenia a poškodenia," upozornili Lesy mesta Brezno.

Zároveň pripomenuli, že pondelňajšia ničivá smršť sa prehnala na deň presne ako veľká veterná smršť v Osrblí 8. júla 1996. Zničila vtedy veľkú časť lesa na Horehroní, takmer jeden a pol milióna kubických metrov polámaného kalamitného dreva ostalo ležať na zemi.

Silná búrka vážne poškodila aj Útulok Tuláčik v Brezne, ktorý zostal pod vodou. "V priebehu pár minút sme prišli o všetko naše úsilie. Všetky autá sú rozbité, výbehy zatopené, rovnako aj do vnútorných priestorov tečie voda. Strecha a všetky nové plachty sú zničené," opísali záchrancovia opustených a týraných psov. Od večera odstraňujú škody a ľudí prosia, aby im pomohli čo i len jediným eurom.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) Brezno informovala, že silná prietrž mračien zanechala spúšť aj na ich fare. "Na fare krúpy rozbili väčšinu okien na troch svetlíkoch, tri okná na kostole a jeden okenný rám. Voda zničila omietky na schodisku na fare. Zničené sú tiež stromy a komplet celá úroda ovocia a zeleniny," priblížila na sociálnej sieti.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

26. júla - Novohradský folklórny festival

Fiľakovo, hradné nádvorie

27. júla - Dolnoliptovské folklórne slávnosti

Lúčky, amfiteáter

27. – 28. júla - Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou

Liptovská Teplička