Ministri na sneme ZMOS-u deklarovali, že samosprávy sú kľúčovým partnerom

29.05.2024 | Bratislavský kraj | Autor: TASR

Na snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor mesta Partizánske Jozef Božik počas 36. Snemu ZMOS 28. mája 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann.

Bratislava 28. mája (TASR) - Vláda vníma mestá a obce ako kľúčových partnerov pre spoluprácu. Vicepremiérka a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) to deklarovala na utorkovom sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) spolu s ďalšími predstaviteľmi vládneho kabinetu.

"Každý jeden z vás už určite zaregistroval náš záujem, ochotu a spôsob komunikácie voči samosprávam, predstaviteľom miest a obcí," poznamenala Saková. Vláda chce podľa nej pôsobiť v regiónoch, stretávať sa s ľuďmi a hľadať pre nich riešenia, čo je nemožné bez spolupráce s komunálnymi politikmi.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) považuje spoluprácu so samosprávami za prínos pre každú vládnu garnitúru. Podčiarkol snahu zabezpečiť v každom regióne rovnako dostupné služby štátu. "Chceme zjednodušiť komunikáciu občanov s úradmi a zlepšiť dostupnosť služieb v duchu hesla online, rýchlo a efektívne," načrtol. Za kľúčovú prioritu označil bezpečnosť ľudí v každej obci.

Na snímke zľava bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Richard Raši (Hlas-SD) a minister pôdohospodárstva SR Richard Takáč (Smer-SD) počas 36. Snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) 28. mája 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann.

Minister regionálneho rozvoja Richard Raši (Hlas-SD) poukázal na aktivity ministerstva v regiónoch, ako sú regionálne snemy či rezortné dni. Potvrdil ambíciu pokračovať vo výjazdových rokovaniach vlády. Avizoval opatrenia, aby sa financie z integrovaných územných investícií rozdeľovali spravodlivo. Pripomenul aj pozitívne zmeny, ktoré má priniesť novela zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) avizoval kroky na zlepšenie fungovania Pôdohospodárskej platobnej agentúry vo vzťahu k samosprávam. Pomôcť by mal napríklad inštitút malej investície do 100.000 eur. Zo Slovenského pozemkového fondu chce vybudovať modernú, proklientsku organizáciu, vznikol tam podľa neho tím, ktorý sa venuje primárne samosprávam. Zdôraznil aj význam fungujúceho agrosektora pre regióny.

Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) označil ZMOS za dôležitého sociálneho partnera. Poďakoval združeniu za podporu balíka zákonov týkajúceho sa nového nastavenia minimálnej mzdy a kolektívneho vyjednávania. Verí, že spoločne zvládnu reformu financovania sociálnych služieb.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) pripomenula, že pod jej vedením sa na ministerstve začalo ZMOS prizývať k diskusiám. Potvrdila realizáciu opatrení na zabezpečenie dostatku lekárov. Medzi aktuálne témy zaradila napríklad zlepšenie optimalizácie siete nemocníc.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) spomenul tému súdnej mapy. Chce nastaviť opatrenia na jej zlepšenie tak, aby sa neohrozili peniaze z plánu obnovy a zároveň sa naplnili požiadavky na prístup občanov k spravodlivosti.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29