V koncertnej sále Domu umenia v Košiciach vymenia sedačky 
Veľká koncertná sála v košickom Dome umenia prechádza obnovou. 

27.08.2018 | Košický kraj | Autor: D. Semanová

Ako pre TASR povedal riaditeľ Štátnej filharmónie Košice Július Klein, po viac ako 55 rokoch sa vymenia sedačky, obnovia sa podlahové krytiny a sprevádzkujú sa aj vetracie otvory. Na rekonštrukciu získala ŠfK približne 200.000 eur z Ministerstva kultúry SR.

Ako Klein pripomenul, jubilejná 50. koncertná sezóna ŠfK sa začína 24. októbra, nové sedačky ale dovtedy  nainštalované nebudú. „Vtedy k nám naťaháme okolo 350 až 400 stoličiek, ktoré budú v Dome umenia asi dva alebo tri týždne. Poslucháčov poprosíme o zhovievavosť, ale verím, že to vydržia. V závere novembra, pokiaľ všetko dobre pôjde, sa posadia do nových komfortných sedačiek,“ povedal s tým, že sa zdržalo verejné obstarávanie. „Neúspešný uchádzač sa odvolal, no v  týchto dňoch je už jasné, kto nám bude robiť sedačky. V novembri ŠfK odchádza na necelé dva týždne do Nemecka na koncertnú šnúru a predpokladáme, že v tomto čase  sa všetko vymení,“ uviedol.

Podľa jeho slov bude na prelome rokov vyriešený aj spôsob odvetrávania. „V 80. rokoch, keď sa v Dome umenia  dávalo centrálne kúrenie, sa upchali všetky vetracie otvory a odvtedy vzduch vo Veľkej sále necirkuloval. V najbližších mesiacoch, po otvorení koncertnej sály, budeme dočisťovať vetracie šachty, budeme dávať techniku – obnoví sa to, čo fungovalo od začiatku, keď bol Dom umenia postavený, to znamená do začiatku 60. rokov. Otvoríme cirkuláciu a otvoríme trošku možno aj prichladenie Veľkej sály Domu umenia,“ povedal Klein.

Ako dodal, v prípade potreby ŠfK použije na dofinancovanie obnovy vlastné prevádzkové prostriedky.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

2. júna - Župný trh vo Zvolene

Zvolen, Námestie SNP

3. júna - Huncútsky deň v skanzene

Svidník, skanzen SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry

4. júna - Detský Slanický ostrov umenia

Dobrodružná výprava za umením a zábavou Slanická Osada