UNIZA má nové zážitkové centrum na popularizáciu vedy a techniky

19.04.2024 | Žilinský kraj | Autor: M.Mlynárová

Na snímke ukážka práce motorov v novom zážitkovom centre na popularizáciu vedy a techniky Motio na budove Žilinskej univerzity v Žiline vo štvrtok 18. apríla 2024. FOTO TASR - Daniel Stehlík.

Žilina 19. apríla (TASR) - Nové zážitkové centrum na popularizáciu vedy a techniky s názvom Motio vzniklo v priestoroch Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA). Chcú tak vzbudiť záujem o vedu a techniku u detí a mládeže, podporiť ich logické myslenie a porozumenie fungovania sveta. TASR o tom informovala Adriana Valentovičová z UNIZA.

"V Motio budeme realizovať popularizačné a inovatívne aktivity, ktoré sú založené na experimentálnom učení. A to prostredníctvom 38 interaktívnych exponátov, digitálnej techniky a aplikácií na tému pohyb, pohon a robot," priblížila Valentovičová. Dodala, že súčasťou centra je aj interaktívna trieda a virtuálna realita.

Zážitkové centrum bude pre základné a stredné školy otvorené od mája 2024. Po letných prázdninách ho otvoria aj počas víkendov - soboty budú určené pre rodičov s deťmi aj dospelých. Organizovať budú tiež súťaže, workshopy či diskusie s vedcami.

"UNIZA vníma potrebu popularizácie vedy a techniky v spoločnosti ako významnú úlohu už dlhodobo, zároveň aj ako jedno z poslaní univerzity. Zážitkové centrum vedy a techniky je jedinečné svojim tematickým zameraním na pohyb a dopravu, ako aj umiestnením v priestoroch univerzity," povedal prorektor UNIZA Jozef Ristvej.

Motio vzniklo na základe memoranda o spolupráci medzi UNIZA a Nadáciou Kia Slovakia.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

24. – 26. mája - Svätourbanské zoborské slávnosti

Nitra, priestranstvo pri penzióne Artin

24. – 26. mája - Šaffova ostroha

prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Dlhé Klčovo

25. – 26. mája - Rytiersky festival Rotenstein

Častá, hrad Červený Kameň