ZMOS žiada dofinancovanie miest a obcí a dostupnú zdravotnú starostlivosť

18.04.2024 | Banskobystrický kraj | Autor: S.Tannhauserová

Na snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik počas tlačovej konferencie Zvolene v stredu 17. apríla 2024. FOTO TASR - Silvia Tannhauserová.

Zvolen 17. apríla (TASR) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada od vlády dofinancovanie samospráv a zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti pre ľudí. Na tlačovej konferencii ZMOS vo Zvolene to v stredu povedal jeho predseda Jozef Božik.

Dodal, že mestá a obce požadujú riešenie kompenzácií, ktoré sa týkajú výpadkov v súvislosti s podielovými daňami. "Dostalo nás to do stavu, že nevieme z hľadiska bežných výdavkov garantovať plnenie služieb v oblasti kompetencií, ktoré máme robiť v prospech občanov," objasnil. Uvedomuje si však, že situácia na Slovensku je vážna.

Pozitívom však podľa neho je, že ministerstvo financií akceptovalo požiadavky ZMOS. "Dosiahli sme to, že aspoň na čas, aj keď to nie je systémové opatrenie, sa uvoľnili pravidlá, ktoré sa týkajú rozpočtových pravidiel územnej samosprávy," spresnil. Požiadavku ZMOS podľa neho ministerstvo splní v priebehu apríla a najneskôr v máji. Tá sa týka vyplatenia zvyšku kompenzácie, ktorá sa postupne vypláca.

"Je to 236 miliónov eur na tento rok z hľadiska výnosu dane z príjmov právnických osôb. Stále nám však chýba viac ako 500 miliónov eur," uviedol Božik. Doplnil, že celý rozpočet miest a obcí na Slovensku je 2,7 miliardy eur. Peniaze podľa neho chýbajú napríklad v oblasti dotácií, sociálnej politiky i školstva.

Čo sa týka zdravotnej starostlivosti, ZMOS sa chce v horizonte niekoľkých rokov vrátiť opäť k pevným bodom pohotovostí pre deti. "Potrebujeme na to viac personálu a aj inú legislatívu z hľadiska nových lekárov, ktorí budú vychádzať z fakúlt na Slovensku," poznamenal.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

26. júla - Novohradský folklórny festival

Fiľakovo, hradné nádvorie

27. júla - Dolnoliptovské folklórne slávnosti

Lúčky, amfiteáter

27. – 28. júla - Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou

Liptovská Teplička