Bielonedeľnou púťou sa začne jubilejná 30. sezóna na Katarínke

28.03.2024 | Trnavský kraj | Autor: TASR

Na snímke Katarínka - františkánsky kláštor zo 17. storočia, ktorý sa nachádza v Malých Karpatoch pri obci Dechtice (okres Trnava). Dechtice, 3. januára 2016. FOTO TASR - Martin Palkovič.

Trnava 28. marca (TASR) - Tradičnou Bielonedeľnou púťou sa začne jubilejná 30. sezóna na Katarínke pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom okrese. Púť sa začne v nedeľu 7. apríla o 10.15 h na železničnej zastávke Buková, odkiaľ budú pútnici pokračovať ku Kostolu svätej Kataríny Alexandrijskej, informoval Jakub Kohutiar, dobrovoľník z občianskeho združenia (OZ) Katarínka. Púť je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Pútnikov bude počas cesty sprevádzať sedem zamyslení venovaných sv. Františkovi. "Budeme uvažovať nad jeho životom a jednoduchosťou," povedal Kohutiar. Po príchode na Katarínku bude nasledovať svätá omša. Poobedný program spríjemní sprevádzanie návštevníkov po objekte vyškolenými sprievodcami.

Kostol a kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej je súbor zaniknutých budov františkánskeho kláštora, pomerne zachovaných kostolných múrov a kostolnej veže zo 17. storočia, nachádzajúcich sa v pohorí Malé Karpaty.

Občianske združenie Katarínka sa spolu so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže usiluje už od roku 1994 o záchranu ruín kostola a kláštora. Počas 29 rokov dobrovoľníckych prác sa viac ako 2000 dobrovoľníkom podarilo komplexne zakonzervovať všetky múry kostola, obnoviť zničenú kostolnú vežu a vytvoriť v nej expozíciu a rozhľadňu či objaviť dve krypty, osem kaplniek a množstvo ďalších zaniknutých budov areálu. Odhalené boli najstaršie dejiny tohto miesta, ktoré siahajú do obdobia existencie gotickej kaplnky a cintorína z 15. storočia a ktoré sa v roku 1618 zmenilo na rozsiahly františkánsky kláštor a významné pútnické miesto.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

12. apríla - Senické zlaté jabĺčko

Slávnostné vyhodnotenie a otvorenie výstavy 11. ročníka výtvarnej výstavy Senica

13. apríla - Vítanie žeriavov v Sennom

CHVÚ Senianske rybníky

13. apríla - Súťaž furmanov s ťažnými koňmi

Spišský Hrušov