Beh Od Tatier k Dunaju odštartoval
V Demänovskej Doline sa zišlo viac ako 200 tímov

18.08.2018 | Žilinský kraj | Autor: M.Siváková

Rekordných 220 tímov od soboty rána postupne štartuje na najväčšom štafetovom behu na Slovensku s názvom Od Tatier k Dunaju. Účastníci 6. ročníka bežeckého podujatia si preveria svoju kondíciu na 345 kilometrov dlhej trase z Jasnej v Nízkych Tatrách do Bratislavy na nábrežie Dunaja.

“Teší nás, že z behu Od Tatier k Dunaju sa už pomaly stáva tradícia. Nielenže sa vracajú tímy kolegov z malých i veľkých firiem, ale každý rok rastie ich počet. Aj napriek tomu, že trasa je každý rok takmer rovnaká, zážitky sú jedinečné. Tento beh nie je len o posúvaní vlastných hraníc, ale predovšetkým o súdržnosti tímov a priateľstvách, ktoré na ňom vznikajú, alebo sa ešte viac utužujú,” uviedol riaditeľ preteku Štefan Šogor.

Trasa behu Od Tatier k Dunaju vedie zväčša po asfaltových cestách druhej a tretej triedy, no beží sa aj cez lesy, horské cesty či cez centrá miest. Rozdelená je celkovo na 36 úsekov rôznej dĺžky a náročnosti prevýšenia. Každý tím beží celú trasu štafetovým spôsobom, úsek beží vždy len jeden člen a ostatní sa presúvajú autami na ďalšie odovzdávanie štafety.

“Podľa mňa je úžasné sledovať ako aj jednotlivé obce, cez ktoré beh prebieha, ním žijú a z povzbudzovania sa už stala tradícia. Niektoré majú tím "povzbudzovačiek", klub futbalových fanúšikov, dychovku, je to rozmanité, tak ako aj úseky nášho behu,” doplnil Šogor. Tradične sa pobeží aj cez centrum Banskej Bystrice, ďalej cez Tekov, Hont, Dolnú Nitru, ale aj cez Žitný ostrov a Gabčíkovo až do centra Bratislavy.

Do súperenia v behu Od Tatier k Dunaju sa mohli hlásiť bežci bez rozdielu veku, výkonnosti a pohlavia. Súťaží sa v piatich kategóriách. Najpočetnejšie zastúpené sú kategórie deväť- až 12-členných zmiešaných, prípadne čisto mužských lebo ženských tímov. Každý člen pobeží minimálne tri úseky, teda približne 30 kilometrov. Skúsenejší bežci vytvorili šesťčlenné tímy, každý z nich teda pobeží až 60 kilometrov, keďže beží vždy dva štandardné úseky za sebou. "Po minuloročnej prestávke sa vracia aj neoficiálna kategória sólo bežcov, ktorí absolvujú celú trať. Tento rok sa prihlásili dvaja, jeden zo Slovinska a druhý je Slovák," uviedol Šogor.

Na všetkých členov súťažiacich tímov, ktorí dobehnú v nedeľu 19. augusta do cieľa na nábreží Dunaja v Bratislave, čaká pamätná medaila a občerstvenie. Víťazné tímy s troma najlepšími časmi v každej kategórii si odnesú trofej.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29