Verejnosť môže prispieť k aktualizácii návštevného poriadku TANAP-u

05.03.2024 | Prešovský kraj | Autor: TASR

Na snímke počítanie turistov v TANAPE na štíte Rysy dňa 7. augusta 2018. Na snímke turisti zostupujúci z vrcholu Rysov vo Vysokých Tatrách. FOTO TASR – Milan Kapusta.

Vysoké Tatry 5. marca (TASR) - Od vlaňajšieho decembra vstúpil do platnosti nový Návštevný poriadok Tatranského národného parku (TANAP-u). Verejnosť môže svojimi podnetmi prispieť k zmenám v jeho znení. Správa TANAP-u informovala, že návrhy na aktualizáciu dokumentu môžu záujemcovia posielať do 31. marca. Ministerstvo životného prostredia SR pred časom informovalo, že pravidlá uvedené v poriadku bude možné v prípade potreby upraviť.

„V rámci prípravnej fázy aktualizácie návštevného poriadku má verejnosť možnosť poslať svoje návrhy a pripomienky na prípadné zmeny a úpravy jeho znenia pre ich ďalšie prerokovanie," uviedla Správa TANAP-u, ktorá sa bude jednotlivými podnetmi zaoberať a posúdi ich v súlade so záujmami ochrany prírody a krajiny na území najstaršieho slovenského národného parku.

Po zapracovaní relevantných návrhov a pripomienok ochranári odošlú návrh na zmenu pravidiel odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Prešov. Následne sa začne legislatívny proces s cieľom schválenia aktualizácie návštevného poriadku. "Svoje návrhy a pripomienky môže verejnosť adresovať mailom na sekretariat@tanap.sk," dodáva Správa TANAP-u. Kompletné znenie aktuálneho dokumentu nájde verejnosť na stránke www.tanap.sk.

Nové pravidlá vstúpili do platnosti v polovici decembra 2023 po šiestich rokoch príprav. Okrem obmedzenia pohybu psov sa napríklad skrátilo obdobie sezónnej uzávery a zmeny sa dotkli skialpinistov, horolezcov i cyklistickej verejnosti.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

26. júla - Novohradský folklórny festival

Fiľakovo, hradné nádvorie

27. júla - Dolnoliptovské folklórne slávnosti

Lúčky, amfiteáter

27. – 28. júla - Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou

Liptovská Teplička