Banská Štiavnica: Na Kalvárii osadia infotabule o vojnových konfliktoch

04.03.2024 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

Na snímke Kalvária v banskej Štiavnici. Archív TASR.

Banská Štiavnica 3. marca (TASR) - Na banskoštiavnickej Kalvárii plánujú osadiť nové informačné tabule približujúce, ako sa na nej podpísali svetové vojnové konflikty. Devastačná bola pre kalvársky komplex najmä druhá svetová vojna, počas ktorej boli viaceré objekty ťažko poškodené.

"Ešte do leta plánujeme v hornom kostole, v severnej veži, ktorá sa vlani pre verejnosť otvorila, osadiť dve tabule, pretože aj prvá aj druhá svetová vojna sa významným spôsobom, čo sa týka Banskej Štiavnice, odohrávala na Kalvárii," poznamenal pre TASR predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharik s tým, že sa tam nachádza aj hrob vojaka z prvej svetovej vojny.

Počas prvej svetovej vojny bolo podľa Macharika na Kalvárii zázemie pre delostrelectvo a československá armáda tam vykopala zákopy pre delá. "Prvá svetová vojna dopadla pre Kalváriu ešte dobre, ale veľmi utrpela materiálne po druhej svetovej vojne," priblížil.

Ako ďalej dodal, po oslobodení mesta sovietska armáda zostreľovala delo a štyri granáty trafili a zdevastovali horný kostol, Boží hrob a jednu kaplnku. "Po vojne boli narýchlo opravené, my sme sa museli vrátiť k rekonštrukciám, lebo boli opravené len provizórne, ale provizórium trvalo 80 rokov," poznamenal predseda Kalvárskeho fondu.

Pri prácach na obnove Kalvárie našli podľa jeho slov aj jeden zle vybuchnutý granát a asi 300 úlomkov šrapnelov. Niektoré sú dodnes zaseknuté v krove horného kostola a nedajú sa vytiahnuť.

Macharik poznamenal, že pri nedávnom pátraní po spomínaných udalostiach sa podarilo nájsť najstarší filmový záznam Banskej Štiavnice z 10. júna 1919. "Pokiaľ vieme, nič staršie z regiónu neexistuje," podotkol.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

14. júna Medový festival bardejovského medu

Bardejov, Radničné námestie

14. – 15. júna - Hornonitrianske folklórne slávnosti

Prievidza

14. – 15. júna - Staroturiansky jarmok

Stará Turá, Dom kultúry Javorina