Oslavy storočnice spoločných vzťahov s USA odštartujú pod Bradlom 
Slováci a Američania si pripomenú priateľstvo medzi národmi.

10.08.2018 | Trnavský kraj | Autor: TASR

V roku 1918 bola podpísaná v americkom Pittsburghu dohoda, ktorá položila základy samostatného a demokratického Československa. Americkí diplomati a pracovníci veľvyslanectva sa rozhodli osláviť 100. výročie netradične, keď sa vydajú karavanom naprieč Slovenskom.

"Je to významné výročie, preto je dôležité pripomenúť si priateľstvo medzi Slovákmi a Američanmi a hovoriť o našej spoločnej histórii. Dodnes nás spája hlavne túžba po slobode. Treba rozprávať aj o jednotlivých ľudských príbehoch, Slováci sa vedeli v Amerike vždy dobre presadiť. Ja a moji americkí kolegovia sa tešíme do regiónov, pretože nás zaujíma, čím ľudia žijú, čo ich trápi, kde vidia riešenia. Veríme, že sa od ľudí v regiónoch veľa dozvieme a dúfame, že aj oni od nás," uviedol k podujatiu veľvyslanec USA Adam Sterling.

Roadshow s názvom "Amerika na kolesách" odštartuje 13. augusta na Brezovej pod Bradlom v regióne rodiska Milana Rastislava Štefánika a slávnostne sa ukončí na oslavách 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. Trasa čiastočne kopíruje cestu hrdinov SNP. V Banskej Bystrici sa k oslavám pridá aj pop-rocková skupina amerických vzdušných síl Touch N’ Go.

Počas 17 dní navštívia diplomati 26 miest. "Zastavíme sa predovšetkým v menších mestách ako Bytča, Dobšiná či Sabinov. Chceme sa rozprávať s ľuďmi, pýtať sa na ich názor na slovensko-americké vzťahy, na ich očakávania," poznamenal hovorca amerického veľvyslanectva Griffin Rozell.

V jednotlivých mestách na hlavných námestiach si návštevníci budú môcť pozrieť putovnú výstavu, ktorá mapuje historické míľniky vzťahov Slovenska s USA. K výstave je pripravený aj vedomostný kvíz a každý, kto sa zapojí, bude môcť vyhrať vecné ceny. Pripravené budú aj aktivity pre rodiny s deťmi.

Návštevníci sa dozvedia informácie o možnostiach štúdia v Amerike a výmenných programoch, o letnom pracovnom programe pre vysokoškolákov Summer Work and Travel. Na večerných stretnutiach s obyvateľmi sa budú premietať dokumentárne i hollywoodské filmy s americkými hviezdami, ktoré majú pôvod na Slovensku. Kompletný program a zoznam miest, kam podujatie zavíta, je zverejnený na stránkach veľvyslanectva USA.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29