MPRV: V komerčnom chove nosníc v Zlatnej na Ostrove sa potvrdila vtáčia chrípka
V komerčnom chove nosníc v Zlatnej na Ostrove v okrese Komárno hygienici potvrdili vtáčiu chrípku.

29.01.2024 | Nitriansky kraj | Autor: TASR

        Bratislava 29. januára (TASR) - Informovala o tom Veronika Daničová, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
        Spresnila, že v piatok (26. 1.) na farme Nový Pavol zaznamenali zvýšený úhyn kurčiat, 150 kusov. Koncentrované sú tu dva chovy, prvý, kde sa nachádza 40.000 kusov nosníc, musia veterinári zlikvidovať. Druhý chov s veľkosťou 200.000 kusov hydiny veterinári v týždňovej inkubačnej dobe intenzívne monitorujú.
        Proces likvidácie chorého chovu sa podľa hovorkyne začína v utorok (30. 1.) Na farme už prijali bezpečnostné a hygienické opatrenia. Z nákladov na utratenie, ktoré farme vzniknú, ministerstvo pôdohospodárstva podľa nej zo zákona uhradí 50 %. 
        "Predpokladaným zdrojom nákazy pre toto primárne ohnisko je pravdepodobne nepriame zavlečenie vírusu prostredníctvom nakazených voľne žijúcich vtákov. V okolí sa zvyknú na vodných plochách zdržiavať napríklad labute vo vyšších počtoch. U týchto vtákov boli takisto zaznamenané úhyny a boli odoberané vzorky na účel laboratórneho vyšetrenia na prítomnosť vírusu H5N1. Epizootologické šetrenie naďalej prebieha," dodal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš. 
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava