S Novým rokom sa v minulosti spájali úkony súvisiace s mágiou počiatku

02.01.2024 | Banskobystrický kraj | Autor: L.Mužla

Ilustračné foto Archív TASR.

Lučenec 1. januára (TASR) - S prvým dňom nového roka sa v minulosti spájali viaceré úkony súvisiace s mágiou počiatku. Čo ľudia urobili na Nový rok, to sa malo diať aj počas celého nasledujúceho roka. Pre TASR to uviedla etnologička Novohradského múzea a galérie v Lučenci (NMG) Michaela Škodová.

Pre dôležitosť prvého dňa v roku musela byť domácnosť v minulosti uprataná. Smeti sa z domu nemali vyhadzovať von, lebo by ľuďom ubudlo z majetku. Potrebné bolo vyhýbať sa lenivosti i hádkam.

"Podľa stredovekého cirkevného kalendára sa za Nový rok považoval dátum 25. december. Keď sa neskôr Nový rok presunul na 1. januára, niektoré obrady z 25. decembra sa už len zopakovali," priblížila Škodová.

Na spoločnom novoročnom obede sa v minulosti väčšinou stretla celá rodina. Podávať sa nesmelo jedlo z hydiny ani zo zajaca, pretože by ľuďom uletelo šťastie a rozutekali sa peniaze.

"Keď išiel niekto von z domu, mal sa pozerať, koho stretne ako prvého. Ak dievča stretlo ako prvého Žida, malo sa cez rok vydať, keď Cigána, mal im priniesť šťastie," dodala etnologička NMG.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava