Mesto Bratislava zvýši od januára daň z nehnuteľností a poplatok za odpad

14.12.2023 | Bratislavský kraj | Autor: TASR

Ilustračné foto. Archív TASR.

Bratislava 14. decembra (TASR) - Mesto Bratislava zvýši od januára 2024 daň z nehnuteľností v priemere o 35 % a poplatok za odpad v priemere o 30 %. Vyplýva to z návrhov všeobecne záväzných nariadení (VZN), ktoré vo štvrtok schválilo bratislavské mestské zastupiteľstvo. Návrh na zvýšenie dane z nehnuteľnosti bol počas rokovania poslancov predložený ako pozmeňovací návrh desiatich starostov.

"Je dôležité, aby verejnosť rozumela všetkým dôvodom, čo nás k tomu vedie. Nikomu z nás to neprinesie politické body," skonštatoval primátor Bratislavy Matúš Vallo poukazujúc najmä na infláciu zaťažujúcu samosprávy i ekonomické prognózy, ktoré predpokladajú nižšie výnosy. Zvýšenie dane i poplatku má byť nevyhnutným krokom, aby si Bratislava dokázala zachovať základné štandardy údržby a služieb.

Pri dani z nehnuteľností pre byty a rodinné domy sa sadzba dane v závislosti od lokality zvýši na 1,20 - 1,35 eura za štvorcový meter (m2). Pri dani za chaty a stavby na individuálnu rekreáciu sa má sadzba pohybovať na 3,40 - 5,25 eura za m2. V prípade samostatne stojacich alebo hromadných garáží je to 2,25 - 3 eurá za m2. Zvyšuje sa tiež sadzba dane za priemyselné stavby či stavby na ostatné podnikanie.

Zvyšovanie sa však nemá dotknúť seniorov. V súčasnosti majú ľudia nad 65 rokov a držitelia preukazu ŤZP úľavu na dani z nehnuteľnosti vo výške 60 %, po novom to bude 70 %. Okrem toho sa zavádza 50-percentná úľava na stavby a nebytové priestory alebo ich časti užívané na šport.

Zvýši sa tiež poplatok za odvoz komunálneho odpadu, ktorý nebol menený deväť rokov. V priemere má ísť o zvýšenie o 30 %. Samospráva aj v tomto prípade hovorí o modeli úľavy. V prípade záujmu bude možné prejsť na štvortýždňový interval odvozu odpadu.

Jedným z mála poslancov, ktorí sa pri hlasovaní o zvýšení zdržali, bol starosta Petržalky Ján Hrčka. Odôvodnil to tým, že hoci rozumie tomuto kroku a podporuje ho, nepozdáva sa mu, na čo sa majú peniaze použiť. "Keď raz tvrdím ľuďom, že sumu dvíham, lebo nemám peniaze, nemôžem robiť veci, ktoré sú sporné, na marketing a podobne," poznamenal Hrčka s tým, že je potrebné si uvedomiť, či sa vedia v opačnom prípade pozrieť obyvateľom do očí.

Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová ubezpečila, že by sa najradšej "tejto nepríjemnosti, ktorá ich ťaží", vyhli, samosprávy sú však "v prekérnej situácii". Samosprávy totiž majú problém zostavovať vyrovnané rozpočty, nezvýšenie daní by malo podľa nej dosah na iné služby poskytované obyvateľom. Verí, že občania tento krok pochopia. Poslancovi Martinovi Winklerovi sa nepozdávalo, že zvýšenie dane sa týka aj podnikateľov, ktorí zveľaďujú mesto, ako aj za garáže.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava