Spišská Teplica má svoju originálnu divadelnú hru pod názvom Iná kosť

04.12.2023 | Prešovský kraj | Autor: TASR

Na snímke drevená lávka cez potok v centre obce Spišská Teplica 8. júla 2016. FOTO TASR - Oliver Ondráš.

Spišská Teplica 4. decembra (TASR) - Obec Spišská Teplica neďaleko Popradu zažila nedávno divadelnú premiéru, miestni ochotníci tam naštudovali predstavenie Iná kosť. Dve jej reprízy sa uskutočnia pred sviatkami. TASR o tom informoval starosta Radoslav Šeliga a uviedol, že išlo prakticky o prvú originálnu divadelnú hru napísanú pre obec.

"Divadlo má u nás dlhoročnú tradíciu. Aj v už zdigitalizovaných kronikách na našej stránke čítame o množstve divadelných predstavení žiakov a obyvateľov, ktoré boli obľúbené najmä v prvej polovici 20. storočia. Aktuálne divadelné predstavenie vzniklo vďaka cezhraničnej spolupráci ako súčasť projektu Interreg 'Cisterciáni pod Tatrami - spoločné korene a spoločná budúcnosť Szafliar a Spišskej Teplice'," priblížil starosta.

Autorom scenára a režisérom je Lukáš Marhefka z divadla RAMAGU, dramaturgicky sa na hre spolupodieľal Michal Novák z Divadla Commedia. Účinkujú tam teplickí ochotníci z Divadla ÚSMEV. Iná kosť je teda autorským projektom napísaným tak, aby tematicky korešpondoval s niektorým z historických motívov poľsko-slovenského pohraničia.

"Hovorí o tom, že každý z nás je svojím spôsobom iný, ale ohľaduplnosť ľudí voči originalite sa často nielen v dedinskom prostredí stráca. Originalita tejto hry spočíva v charakteroch ľudí a zvlášť v jednej postave, ktorá je mimoriadne špecifická. Myslím si, že kým príde divák na to, čo sa deje, tak prejde istý čas. Hra je o tom, že voči tejto postave rastú predsudky a je prepieraná na dedinskom korze," priblížil Marhefka.

Starosta verí, že projekt bude úspešný, naznačila to nedávna premiéra, ktorá sa podľa neho stretla s pozitívnym ohlasom u divákov. "Dokonca aj hostia, ktorí nepoznali našu obec a obyvateľov, sa veľmi bavili," dodal. Reprízy predstavenia budú v Kultúrnom dome v Spišskej Teplici 10. decembra o 19. hodine a 17. decembra o 17. hodine. Uvidia ho diváci aj na domovskej scéne režiséra, v Ateliéri RAMAGU v Spišskej Starej Vsi.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava