Vrbické zvony obnovili, po rokoch opäť zaznejú všetky tri

20.11.2023 | Žilinský kraj | Autor: M.Mlynárová

Ilustračné foto. Archív TASR.

Liptovský Mikuláš 19. novembra (TASR) - Po rokoch sa v nedeľu v Liptovskom Mikuláši opäť rozozvučia všetky tri vrbické zvony z kostola Zbierka. Stane sa to pri príležitosti osláv stého výročia spojenia Vrbice s mestom. Od novembrových osláv budú spolu každý deň oznamovať poludnie a zvolávať veriacich na Služby Božie o 18.00 h. TASR to potvrdila hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Tri zvony fungovali vo veži malého evanjelického kostolíka Zbierka od roku 1930. "Jeden z nich je dokonca najväčším v Liptovskom Mikuláši a nesie meno cirkevného reformátora Martina Luthera, ktorého podobizeň je na ňom aj zobrazená," priblížila hovorkyňa. Dodala, že počas druhej svetovej vojny boli zvony poškodené, niektorý bol zasiahnutý delostreleckou paľbou.

Zásadnejšia rekonštrukcia kostola v rokoch 1947 až 1951 priniesla elektrifikáciu zvonov. "Od povojnovej rekonštrukcie sa na nich podpisoval čas a celé roky zvonieval len jeden, ten najmenší," uviedla Čapčíková. Z darov podporovateľov a veriacich ukončili v októbri tohto roka ich opätovnú obnovu, peniaze doložilo aj mesto.

"Obnovili sme ukotvenie, vymenili elektroinštaláciu a vyčistili mechaniku. Výsledkom je nádherný mocný zvuk a ich spustenie sa dá ovládať aj cez mobil," povedal predsedajúci zborový farár Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Liptovskom Mikuláši Marián Bochnička.

Opätovné rozozvučanie zvonov sa bude konať v nedeľu v kostole Zbierka o 17.00 h.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1.decembra - Trh regionálnych výrobcov

Odovzdávanie certifikátov Regionálny produkt Horehronie, Brezno

1. decembra - Vianoce v čipke

Vernisáž výstavy Trebišov

1. decembra - Krása slovenského ľudového odevu

Vernisáž výstavy Považská Bystrica