Novým povereným riaditeľom Správy TANAP-u sa stal Peter Olexa

10.11.2023 | Prešovský kraj | Autor: TASR

Na snímke Vysoké Tatry. Archív TASR.

Vysoké Tatry 10. novembra (TASR) - Novým povereným riaditeľom Správy Tatranského národného parku sa stal Peter Olexa. Túto pozíciu bude zastávať až do riadneho výberového konania. V piatok to médiám oznámil štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa. Olexa strieda Pavla Majka, ktorý bol v tejto funkcii od marca 2007. Ten potvrdil, že zo Správy TANAP-u po 30 rokoch definitívne odchádza.

Majko verí, že jeho nástupca bude pokračovať v naštartovaných krokoch. "Bolo jasné, že sa to niekedy musí skončiť, došlo k tomu teraz a začína sa niečo nové. Beriem to tak, že som sa o niečo pokúsil, musím sa dať dokopy zdravotne a uvidím, čo bude ďalej. Pre mňa je dôležité, že sa nám podarilo udržať podstatu tohto územia," uviedol s tým, že v priebehu budúceho týždňa ukončí svoje pôsobenie v TANAP-e, kde v roku 1993 nastúpil ako zoológ.

Kuffa bližšie nešpecifikoval dôvody, pre ktoré Majka odvolali. Podľa odvolaného riaditeľa je právom nového vedenia aj bez udania dôvodu vymeniť manažment v štátnych podnikoch a odvolanie berie profesionálne. "Plány boli veľké, realita potom každého prekvapí a brzdí. Dôležité je, aby moji kolegovia boli húževnatí a dotiahli vízie v prospech územia," dodal Majko s tým, že návštevný poriadok je už takmer hotový, dotiahnuť treba len dlhoočakávanú zonáciu TANAP-u a tiež projekty z eurofondov.

Kuffa v piatok uvedie nového riaditeľa aj v Správe národného parku Veľká Fatra. "Dočasne sme tam menovali ľudí, ktorí sú mimo štruktúr týchto štátnych podnikov. Boli sme veľkí kritici k reformám a vnímali sme aj negatívny postoj zo strany dotknutých samospráv a ľudí žijúcich v národných parkoch k ich zonácii. Stavili sme na to, že tam dávame ľudí zvonku, ktorí budú schopní komunikovať skrz celým spektrom záujmových skupín, ktoré tam pôsobia," uviedol Kuffa. Verí, že spolupráca bude lepšia ako doposiaľ, treba podľa neho zlepšiť najmä komunikáciu s neštátnym sektorom.

Kuffa tiež podotkol, že národné parky na Slovensku nie sú životaschopné. "Vedia využívať projekty, vytvoril sa pre ne mechanizmus čerpania prostriedkov z Envirofondu, ktorý dokáže zabezpečovať ich chod. Bez týchto mechanizmov, ktoré nastavila predchádzajúca vláda, by však neboli schopné prežiť," skonštatoval Kuffa s tým, že národné parky majú obrovský priestor na to, aby si na svoju činnosť zarábali aj samy. Určite sa podľa neho v budúcnosti vytvoria tzv. prírodné parky, kde sa na jednej strane neznížia štandardy ochrany prírody, zároveň však budú rešpektovať hospodársku činnosť človeka.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. júna - Rytieri na Devíne

Bratislava, hrad Devín

1. júna - Detský Slanický ostrov umenia

Námestovo, Slanická Osada, prístav č. 2

1. júna - Rozjasaný skanzen. Huncútsky deň

Svidník, skanzen