Múzeum a knižnica v Rožňave zavŕšili spoločný projekt zameraný na ochranu prírody

08.11.2023 | Košický kraj | Autor: L.Mužla

Na snímke Banícke múzeum v Rožňave. Archív TASR.

Rožňava 8. novembra (TASR) – Banícke múzeum a Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave koncom októbra prezentáciou finálnych výstupov zavŕšili spoločný projekt zameraný na ochranu životného prostredia s názvom Príroda je život. Obe inštitúcie v rámci projektu realizovali viacero opatrení vedúcich k ochrane vody a prírody. TASR o tom informovala manažérka kultúry múzea Erika Hermélyi Gecelovská.

Slávnostné predstavenie finálnych výstupov projektu sa v múzeu a knižnici uskutočnilo koncom októbra aj za účasti žiakov rožňavských škôl. V areáli múzea pri tejto príležitosti vysadili symbolickú vŕbu, ku koreňom ktorej bola uložená i časová kapsula s odkazmi pre budúce generácie.

Projekt Príroda je život, ktorý spoločne realizovali múzeum a knižnica, bol zameraný na podporu aktivít znižujúcich dosahy globálnych ekologických a environmentálnych výziev. Kultúrno-vzdelávacie inštitúcie v Rožňave naň v rámci výzvy Košického samosprávneho kraja získali približne 47.000 eur. V areáli knižnice z finančných prostriedkov vybudovali dažďové záhony, záchytné nádoby na vodu či informačno-vzdelávacie panely o vode. V expozícii múzea venovanej Slovenskému krasu zas pribudli nové inteligentné dvere, osvetlenie s pohybovým senzorom či mobilný audiosprievodca.

"Človek s vyšším environmentálnym vedomím sa chová k životnému prostrediu a k prírode oveľa šetrnejšie, oveľa viac si uvedomuje súvislosť medzi svojim správaním a stavom životného prostredia. Preto je to niečo, k čomu je ho potrebné viesť, ideálne už od útleho detstva," skonštatovala kurátorka Baníckeho múzea v Rožňave Jaroslava Neubauerová. Ako dodala, vďaka realizácii projektu sa múzeum i knižnica stávajú plnohodnotnými partnermi školských zariadení i širokej verejnosti v oblasti environmentálnej výchovy.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. júla - Huncokárske slávnosti Modra

areál mestskej vily a Penzión Huncokár, Piesok

20. júla - Dni Štefánika

4. ročník Medzinárodného pochodu k pocte Milana Rastislava Štefánika Brezová pod Bradlom

21. júla - Turčianska harmonika

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny