Škody v obciach po zemetrasení aktuálne odhadujú na takmer tri milióny eur

03.11.2023 | Prešovský kraj | Autor: TASR

Následky zemetrasenia na východnom Slovensku. Archív TASR.

Prešov 2. novembra (TASR) - Škody v obciach na východnom Slovensku, ktoré začiatkom októbra zasiahlo zemetrasenie, sa aktuálne odhadujú na takmer tri milióny eur. Pre TASR to potvrdil prednosta Okresného úradu v Prešove Peter Harvan s tým, že toto číslo ešte nie je konečné.

"Samozrejme, sú to odhadované škody, pretože nemáme ešte započítanú napríklad výstavbu nových studní tam, kde sa stratila voda, alebo opravu vodovodu v škôlke v Ďapalovciach a iné veci, ktoré súvisia so zemetrasením," uviedol Harvan s tým, že takisto nemajú ešte vyčíslené škody na kostoloch a cirkevných budovách.

Aktuálne sa podľa jeho slov vytvárajú statické posudky pre domy, ktorých majitelia sa rozhodli, že ich chcú zbúrať, pretože sú už neopraviteľné. Všetky dokumenty potrebné k búraniam, ktoré by potom štát verifikoval, sa zasielajú na sekciu krízového riadenia.

"Každú žiadosť posudzujú individuálne. Momentálne máme už na sekcii tri domy na posúdenie z okresu Humenné a tento, prípadne budúci týždeň do 12 domov by sme mali dať na sekciu na prehodnotenie na búracie práce, ktoré bude verifikovať štát," priblížil Harvan.

Ako povedal, sú tiež v úzkom kontakte so Slovenskou agentúrou životného prostredia. "Ministerstvo životného prostredia SR sa rozhodlo cez agentúru pomôcť. Chystá sa výzva len pre domy zasiahnuté zemetrasením," doplnil Harvan.

Východ Slovenska zasiahlo 9. októbra zemetrasenie. Malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Vo viacerých obciach po ňom zostali materiálne škody.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava