Predsedovia samosprávnych krajov rokovali v Krakovanoch

26.10.2023 | Trnavský kraj | Autor: D.Ondrušková

Na snímke predseda SK8 Jozef Viskupič. Archív TASR.

Krakovany 26. októbra (TASR) - Združenie samosprávnych krajov SK8 chce vstúpiť do partnerského dialógu s novou vládou a parlamentom. Téma reformy verejnej správy by podľa predsedu Jozefa Viskupiča mala byť súčasťou nového programového vyhlásenia vládneho kabinetu. Informoval o tom po rokovaní SK8 na pôde Trnavského samosprávneho kraja v obci Krakovany pri Piešťanoch. Rokovanie sa dotklo aj oblasti školstva, cestnej infraštruktúry i inovácií v regiónoch a ďalších.

Tzv. Biela kniha s odporúčaniami od doterajšej úradníckej vlády na nasledujúce obdobie podľa Viskupičových slov nebola pripravená v dialógu so všetkými organizáciami, reprezentujúcimi samosprávu. "V prijatom uznesení odmietame tento typ rokovania a chceli by sme, aby nová vláda prišla s partnerským dialógom, so spoluprácou a zainteresovaním názorov SK8, Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska," povedal. SK8 má nádej, že politické rozhodnutia novej reprezentácie budú v súlade s potrebami a očakávaniami občanov i samosprávnych orgánov. Združenie má podľa slov predsedu ambíciu sa s premiérom stretávať aspoň dvakrát v roku.

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška uviedol, že najbližšie dni chce SK8 využiť na snahu, aby sa do programového vyhlásenia zapracovali témy týkajúce sa samosprávnych krajov, obcí a miest. Ide podľa jeho slov o kompetenčné otázky i finančné záležitosti. Rovnako aj zvýšenie podielu prostriedkov z eurofondov pre samosprávy, aby samy rozhodovali o svojich potrebách.

"Nebolo zvykom, že samospráva bola partnerom vlády, zákony, ktoré sa prijímali, mali veľmi zlé dosahy na rozpočty samospráv. Chceme ukotviť pre ne právo veta pri prijímaní legislatívy vo vzťahu k samosprávam," uviedol.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Luntner sa venoval akútnej otázke ohrozenia poskytovania prímestskej autobusovej dopravy hromadným odchodom vodičov. Podľa jeho slov do predčasného dôchodku sa do konca roka chystá 200 z nich, v niektorých krajoch bude potrené prijať racionalizačné opatrenia týkajúce sa spojov.

"Od Zväzu autobusových dopravcov sme počuli tri možné riešenia - prvé je v kompetencii ministerstva sociálnych vecí a rodiny umožniť súbeh predčasného dôchodku a výkonu zamestnania, druhé je dlhodobé - pracovať na duálnom vzdelávaní pri výchove novej generácie pracovníkov a tretie je uľahčenie prístupu imigrantov, napríklad z Ukrajiny, na trh práce, a teda aj do oblasti verejnej dopravy. Tu chceme rokovať v ministerstvom vnútra," uviedol.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. júna - Rytieri na Devíne

Bratislava, hrad Devín

1. júna - Detský Slanický ostrov umenia

Námestovo, Slanická Osada, prístav č. 2

1. júna - Rozjasaný skanzen. Huncútsky deň

Svidník, skanzen