Otvorili prihlasovanie návrhov na ocenenie Ekologický čin roka 2023

02.10.2023 | Trnavský kraj | Autor: TASR

Na snímke projekt Základnej školy Andreja Radlinského v Kútoch, v rámci ktorého žiaci premenili zarastený pozemok na upravenú školskú záhradu sa stal víťazom súťaže Ekologický čin roka 2018 v kategórii materské, základné a stredné školy. V obci Kúty 27. júna 2019. EASYFOTO TASR - Vladimír Miček.

Trnava 2. októbra (TASR) - Aj v aktuálnom 13. ročníku súťaže Ekologický čin roka chce Trnavský samosprávny kraj (TTSK) oceniť kolektívy a jednotlivcov, ktorí prispeli k ochrane a tvorbe životného prostredia. Projekty zrealizované počas roka 2023 je možné prihlásiť do 29. februára 2024, návrhy treba doručiť poštou alebo online prihláškou, informoval o tom komunikačný odbor TTSK.

Za ekologický čin možno považovať aktivity, ako dokumentácia a likvidácia neriadených skládok odpadov v katastroch obcí a miest, zavedenie separovaného zberu odpadu na školách, výsadba zelene, záchrana alebo dokumentácia cenného biotopu, využitie obnoviteľných zdrojov energie, práca s mládežou v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia alebo organizovanie súťaží s environmentálnou tematikou. Za posledných päť rokov bolo do súťaže prihlásených 124 projektov, v minulom ročníku bolo rekordných 30.

"TTSK trvalo deklaruje záujem o ochranu životného prostredia. V praxi to predstavuje napríklad výstavbu cyklotrás, podporu udržateľnej mobility, podporu projektov z dotačných schém, ktoré sú zamerané na zelené témy. V Ekologickom čine roka každoročne oceňujeme aktívny prístup obyvateľov kraja k životnému prostrediu a zároveň poukazujeme na dôležitosť tejto témy," uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

Súťaže sa môžu zúčastniť jednotlivci, samosprávy alebo záujmové združenia, kolektívy materských, základných a stredných škôl. Za prvé miesto náleží odmena 1500 eur, za druhé 1000 eur a tretie miesto bude ocenené sumou 700 eur.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29