Hlavné mesto čaká Bitka o Bratislavu
Priblíži vojenský konflikt z roku 1619.

20.09.2023 | Bratislavský kraj | Autor: TASR

Bratislava 20. septembra (TASR) - Hlavné mesto čaká 30. septembra Bitka o Bratislavu. Kultúrno-historický festival v Sade Janka Kráľa totiž zrekonštruuje vojenský konflikt z obdobia prvej polovice 17. storočia, konkrétne z roku 1619. Návštevníkov prenesie do historického Uhorska.

"V tomto ročníku sa presunieme v čase do roku 1619. Pôjde o rekonštrukciu bitky, respektíve krátkeho obliehania, ktoré sa odohralo pred bránami mesta 14. októbra 1619," približujú organizátori na sociálnej sieti.

Gabriel Bethlen, organizátor druhého povstania uhorských stavov proti katolíckym Habsburgovcom, v tom čase ovládal celé zvyšné Horné Uhorsko. V ceste na Viedeň mu stála už iba Bratislava, vtedajší Prešporok, ako hlavné mesto Uhorska. Po nerovnom boji presila Bethlenových mužov dobyla pozície cisárskych vojakov a ten víťazne vtiahol do Bratislavy. Tam mu palatín Žigmund Forgáč vydal hrad i uhorskú kráľovskú korunu.

Okrem rekonštrukcie barokovej vojenskej zrážky nebude chýbať ani historický tábor, ukážky dobového života, manévrov regimentov či zbraní z obdobia 30-ročnej vojny, ani prezentácia dobového lekárskeho umenia. Pripravená bude napríklad aj strelnica z luku a kuše, návštevníci sa môžu tešiť aj na výstrely z dela. Atmosféru dotvorí dobová hudba a sprievod cez Staré Mesto.

Organizátormi festivalu sú skupiny historického šermu Banderium a Manu Forti, ktorá sa venuje rekonštrukcii histórie a európskych historických bojových umení s dôrazom na región Bratislavy na prelome 16. a 17. storočia.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. júna - Rytieri na Devíne

Bratislava, hrad Devín

1. júna - Detský Slanický ostrov umenia

Námestovo, Slanická Osada, prístav č. 2

1. júna - Rozjasaný skanzen. Huncútsky deň

Svidník, skanzen