Predsedovia parlamentov na Veľkej Javorine
Spoločný výstup A.Danka a R.Vondráčka na najvyšší vrchol Bielych Karpát.

29.07.2018 | Bratislavský kraj | Autor: TASR

Pohárikom slivovice a položením vencov k pomníku česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti zavŕšili v sobotu popoludní predsedovia slovenského a českého parlamentu Andrej Danko (SNS) a Radek Vondráček spoločný pochod od Kamennej búdy na moravskej strane hraníc k hraničnému kameňu na vrchole Veľkej Javoriny. 

Podľa Vondráčka išlo o neformálne stretnutie a výstupom na Veľkú Javorinu si chceli pripomenúť priateľské vzťahy, ktoré vládnu medzi oboma národmi i medzi predstaviteľmi oboch parlamentov. "S Andrejom Dankom sa stretávame často, sme rovesníci a vlastne už i priatelia. O dva mesiace sa stretneme v mojom rodnom meste Kroměříži. Tam to už bude viac oficiálne, pretože sa stretneme aj s predsedom rakúskeho parlamentu," skonštatoval Vondráček s tým, že je jedno, kto je za akú stranu, za akú zem, ale všetci sme v srdci Európy a mali by sme držať pokope. 

Podľa Danka nemajú žiadne národy v Európe lepšie vzťahy ako Česi, Moravania a Slováci, a práve spoločný výstup na najvyšší vrchol Bielych Karpát mal tento fakt deklarovať. "Ak je niekto šéf Poslaneckej snemovne alebo Senátu z Českej republiky, tak je najlepší priateľ Slovákov. Sme tu dnes ľudia, ktorí sú najmä priatelia, ktorí sú predstavitelia Čiech, Moravy, Slovenska a národnostných menšín," doplnil predseda NR SR s tým, že na vrchole Veľkej Javoriny bol v sobotu prvýkrát a okolitá panoráma je podľa neho jedna z najkrajších. 

Spoločné rokovanie delegácií NR SR a Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky bude pokračovať podvečer v Uherskom Brode. Podľa Vondráčka bude mať rovnako neformálny charakter, hovoriť sa zrejme bude aj o spoločnom stretnutí v Kroměříži. 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava