V Korytárkach sa po roku opäť predstavia heligonkári z celého Slovenska

13.09.2023 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

Na snímke účinkujúci počas programu 23. ročníka celoslovenskej prehliadky heligonkárov v obci Korytárky, okres Detva 17. septembra 2016. FOTO - TASR Pavol Zachar.

Korytárky 13. septembra (TASR) - V obci Korytárky v Detvianskom okrese sa po roku opäť predstavia heligonkári. Pod Poľanou sa v sobotu 16. septembra zídu fanúšikovia folklóru a ľudových tradícií na 29. ročníku celoslovenskej prehliadky heligonkárov. TASR to za organizátorov potvrdil Roman Malatinec.

Heligónku, gombíkovú ťahaciu harmoniku doplnenú o zosilnenú basovú časť, predstavia jej nadšenci v dvoch scénických programoch. Oba budú na Amfiteátri pod vŕbou, začiatok prvého organizátori naplánovali na 14.30 h. Jeho názov je Vitajte v rodisku Matúša Mittera, predstavia sa v ňom heligonkári z regiónov Slovenska. Druhý program s názvom V tej našej krčmičky sa začne o 17.30 h. Svoje umenie a lásku k tradíciám predvedú heligonkári z Podpoľania. Okrem toho dostanú počas soboty priestor aj umelecké folklórne súbory a skupiny. Divákov prídu zabaviť Rozkazovači z Podpoľania, folklórne speváčky z Lovinobane i ľudová hudba z Čierneho Balogu.

Sprievodnými podujatiami sú výstava heligónok v korytárskom kultúrnom dome a aj prednáška o tomto hudobnom nástroji vo vzťahu k ľudovým hudbám na Slovensku. Pred kultúrnym domom bude aj škola hry na heligónke pre deti. "Novinkou bude prezentácia dokumentu o heligonkách, ktoré pripravuje Centrum tradičnej kultúry v Detve," dodal Malatinec.

Korytárky sú bohaté na tradičnú ľudovú kultúru, ktorú si dodnes zachovávajú ako svoje najvzácnejšie bohatstvo. Môžu sa pýšiť hudobníkmi a umelcami slovenského kultúrneho a verejného života, ktorí reprezentujú svoje rodisko. "Heligónka nechýba v Korytárkach na oslavách, zabíjačkách, oslavách a nájdete ju v každom druhom dome," objasnil. Aj súčasný ročník celoslovenskej prehliadky je na počesť zosnulého Matúša Mittera, významného heligonkára z Korytárok. Ten založil aj toto podujatie, neskôr ho začalo organizovať občianske združenie Javorie.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. – 9. decembra - Štjavnycký vjanočný jarmok

Banská Štiavnica, Kammerhof

9. decembra - Vianoce v múzeu

Vlastivedné múzeum v Galante

10. decembra - Uvedenie Biblie v rómskom jazyku

Kresťanské centrum Sabinov