Remeselníkov vo Vlkolínci si počas leta pozrelo vyše 8000 návštevníkov

11.09.2023 | Žilinský kraj | Autor: M.Mlynárová

Na snímke hrnčiar pred Domom UNESCO. Vo Vlkolínci pri Ružomberku 28. Júla 2019. EASYFOTO TASR – Miroslava Mlynárová.

Ružomberok 11. septembra (TASR) - Víkendové prezentácie remeselníkov vo Vlkolínci pri Ružomberku si počas tohto leta pozrelo viac než 8000 návštevníkov. Z toho bolo viac než 3000 cudzincov, najmä z okolitých krajín. TASR o tom v pondelok informovali z ružomberského informačného centra.

Počas deviatich víkendov mohli návštevníci Vlkolínca vidieť prácu šiestich rôznych remeselníkov. Predviedli, ako sa vytvára kroj, ozdoby z korálok, vyšívajú a drôtujú ozdoby, vyrezávajú výrobky z dreva, vytáčajú nádoby z hliny, či tkajú koberce. "Prezentáciou remesiel chceme ukázať tradície, ktoré v našom regióne pretrvávajú vďaka nadšencom, ktorí ich zachovajú aj pre budúce generácie. Tiež chceme vzbudzovať povedomie o bohatej kultúre našich predkov a o tom, že život v minulosti bol náročnejší, no často krajší ako dnes," uviedol vedúci Informačného centra Ružomberok Milan Kolčák.

Dodal, že asi najväčšiu pozornosť budil hrnčiarsky kruh. Vytočiť nádobu z hliny si vyskúšalo množstvo ľudí od detí po dôchodcov. Výrobky bežnej potreby v domácnosti, ktoré vytváral rezbár, si turisti často odnášali so sebou. Drôtené ozdoby či výšivka ozdobia príbytky najmä návštevníkov z okolitých krajín. "Vidieť a zažiť na vlastné oči podhorskú osadu s okolím, v ktorej akoby zastal čas, a v ktorej vidieť a cítiť prácu našich predkov, je tým, čo sa s kolegami snažíme priniesť každému, kto túto lokalitu navštívi," doplnil Kolčák.

Vlkolínec si tento rok pripomína 30. výročie zápisu do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pripravuje sa k nemu ešte viacero podujatí pre návštevníkov alebo odbornú

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava