Ministri D. Bútora a M. Wlachovský otvorili školský rok v Brezovej

04.09.2023 | Bratislavský kraj | Autor: V.Miček

Brezová pod Bradlom 4. septembra (TASR) - Počas slávnostného otvorenia školského roka na základnej škole v Brezovej pod Bradlom v okrese Myjava slávnostne pomenovali školu za účasti ministra školstva, vedy, výskumu a športu Daniela Bútoru a ministra zahraničných vecí Miroslava Wlachovského po slovenskom diplomatovi a rodákovi z Brezovej pod Bradlom Štefanovi Osuskom.

Osuský ako spoluautor Clevelandskej dohody spoluformoval americkú koncepciu povojnového usporiadania Európy a spolu s ďalšími krajanmi v USA dopomohol k naplneniu práva Slovákov a Čechov na sebaurčenie.

"Československá diplomacia a na ňu nadväzujúca slovenská diplomacia má v tomto regióne svoje hlboké korene. Ide o veľmi úrodný kraj z tohto hľadiska, keď odtiaľto pochádzajú traja významní diplomati - Milan Rastislav Štefánik, Štefan Osuský a Ján Papánek. Som veľmi rád, že pomenúvame školu po Osuskom, ktorý bol príkladom demokratického politika," uviedol Wlachovský.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Daniel Bútora sa prihovára k žiakom na školskom dvore novopomenovanej Základnej školy Dr. Štefana Osuského, 4. septembra 2023 v Brezovej pod Bradlom. FOTO TASR - Radovan Stoklasa.

Diplomat z Brezovej pod Bradlom ako veľvyslanec v Londýne a v Paríži usiloval vybudovať mladému štátu reputáciu, ktorú zúročil v parížskych diplomatických rokovaniach. Ich výsledkom bolo vymedzenie československých hraníc Trianonskou mierovou zmluvou, ktorú podpísal spolu s vtedajším ministrom zahraničných vecí Edvardom Benešom.

"Okrem toho, že otvárame školský rok, toto je výnimočná chvíľa, pretože pomenúvame školu po významnom diplomatovi. Vyzval som ministrov vo vláde a poprosil, aby nám pomohli otvoriť školský rok na viacerých školách a minister zahraničných vecí je tu spolu so mnou. Demonštrujeme tým istú symboliku," informoval Bútora.

Ako doplnil, pred školským systémom stoja viaceré výzvy. "Meníme ciele vzdelávania od toho, že máme vedieť tzv. vedomosti, fakty alebo dáta k tomu, aby sme deti viedli k schopnosti sa rozhodovať a konať samostatne, myslieť na základe dát. To je úplne nový svet, v ktorom žijeme, a som veľmi rád, že Slovensko sa konečne s istým oneskorením, ale predsa len hýbe týmto smerom," povedal minister školstva.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. – 9. decembra - Štjavnycký vjanočný jarmok

Banská Štiavnica, Kammerhof

9. decembra - Vianoce v múzeu

Vlastivedné múzeum v Galante

10. decembra - Uvedenie Biblie v rómskom jazyku

Kresťanské centrum Sabinov