Fiľakovo: V mestskom parku pribudlo nové oplotenie i replika historickej brány

15.08.2023 | Banskobystrický kraj | Autor: L.Mužla

Na snímke informačné tabule nového náučného chodníka v Mestskom parku vo Fiľakove 15. októbra 2018. EASYFOTO TASR - Branislav Caban.

Fiľakovo 15. augusta (TASR) - Vo Fiľakove v okrese Lučenec dokončili projekt výstavby oplotenia a vstupnej brány mestského parku. Zrekonštruovaný verejný priestor samospráva do užívania slávnostne odovzdala v sobotu (12. 8.) počas osláv Palóckych dní a Dní mesta Fiľakovo. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová.

Samospráva na projekte pracovala uplynulé dva roky, pre zdĺhavé povoľovacie procesy ho nakoniec rozdelila na dve časti. V prvej sa mesto zameralo na výstavbu nového vstupu do parku a terénne práce spojené s výstavbou nového vstupu do suterénu kaštieľa Berchtoldovcov. V parku tak pribudla približná replika pôvodnej ozdobnej brány, ktorá sa v minulosti nachádzala pred kaštieľom.

"Nie je to presná kópia, zreprodukovali sme ju len na základe historických fotografií, ktoré sme mali k dispozícii. Myslím si, že krásne dotvára historickú atmosféru samotného kaštieľa, ale aj mestského parku," uviedol primátor Fiľakova Attila Agócs.

Druhá časť projektu spočívala vo vybudovaní oplotenia okolo celého osemhektárového parku s dĺžkou približne 1,4 kilometra. Nové oplotenie má podľa mesta prispieť k ochrane mobiliáru a zelene pred vandalizmom, samospráva chce tiež predísť nočnému schádzaniu sa neprispôsobivých obyvateľov v parkovom areáli. Uzamykanie parku má priniesť i úsporu elektrickej energie.

"Nachádza sa tu 75 svetelných bodov, čo predstavuje takmer desať percent celého verejného osvetlenia mesta," dodal primátor s tým, že mestský park by sa mal zatvárať o 22.00 h a otvárať o 6.00 h. Celkové výdavky na výstavbu novej vstupnej brány a oplotenia parku predstavovali približne 230.000 eur. Samospráva projekt financovala z vlastného rozpočtu.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. júna - Rytieri na Devíne

Bratislava, hrad Devín

1. júna - Detský Slanický ostrov umenia

Námestovo, Slanická Osada, prístav č. 2

1. júna - Rozjasaný skanzen. Huncútsky deň

Svidník, skanzen