Pamätný dom J. Jesenského v Bánovciach nad Bebravou chce TSK zrekonštruovať

15.08.2023 | Trenčiansky kraj | Autor: TASR

Reprofoto Ján Jesenský. Archív TASR.

 Bánovce nad Bebravou 15. augusta (TASR) - Pamätný dom Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou prejde komplexnou rekonštrukciou. Dodávateľa prác hľadá Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) cez verejnú súťaž, financie na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) chce získať z Plánu obnovy a odolnosti SR.

"Samotná rekonštrukcia zahŕňa viaceré úpravy od eliminovania vlhkosti muriva cez obnovu fasády a architektonických prvkov až po modernizáciu strechy a s ňou súvisiacich konštrukcií. A to s dôrazom na zachovanie historického výrazu budovy v súlade s podmienkami danými Krajským pamiatkovým úradom v Trenčíne," uviedla pred časom vedúca odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK Martina Lamačková.

Náklady na obnovu NKP odhadol TSK na 558.476,72 eura bez dane z pridanej hodnoty (DPH), ako kritérium pre výber víťaza verejnej súťaže určil najnižšiu ponúknutú cenu. Od uchádzačov požaduje i zábezpeku vo výške 15.000 eur.

Modernizáciu NKP zrealizuje krajská samospráva podľa pripravenej projektovej dokumentácie, ktorú obstarala pomocou dotácie z Ministerstva kultúry SR.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. – 9. decembra - Štjavnycký vjanočný jarmok

Banská Štiavnica, Kammerhof

9. decembra - Vianoce v múzeu

Vlastivedné múzeum v Galante

10. decembra - Uvedenie Biblie v rómskom jazyku

Kresťanské centrum Sabinov