Originálne kabelky z modrotlače
Očarujúce vzorované tašky vychádzajú spod rúk Gabriely Kaštierovej.

30.01.2018 | Banskobystrický kraj | Autor: Ján Lašák

Okolo 150 originálnych tašiek a kabeliek z modrotlače vyrobí za rok majsterka ľudovo-umeleckej výroby Gabriela Kaštierová zo Žiaru nad Hronom. Praktické, ale aj dekoratívne výrobky z novej aj pôvodnej modrotlače vyrába ako jedna z mála na Slovensku.

"K šitiu ma to ťahalo už od detstva, tašky a kabelky vyrábam, ale iba ostatných sedem rokov," hovorí. Očarujúce vzorované tašky vychádzajú spod jej rúk najmä uplynulé dva-tri roky, kedy modrotlač po zápise do Reprezentatívneho zoznamu kultúrneho dedičstva Slovenska, zaznamenala oživenie a rozmach.

Originálne "kúsky" modrotlačových látok získava nielen od súčasných slovenských výrobcov, ale aj z dvoch českých dielní v Strážnici a Olešnici, ako aj zberom od ľudí, ktorí v skriniach tieto látky ešte majú, ale chcú ich predať.

 

                      

FOTO: Gabriela Kaštierová zo Žiaru nad Hronomv yrába praktické, ale aj dekoratívne výrobky z novej aj pôvodnej modrotlače ako jedna z mála na Slovensku. FOTO TASR - Jozef Poliak , 30. január 2018

"Nedávno som takto získala niekoľko metrov vzácnej originálnej modrotlače z banskobystrickej prevádzky, ktorá v Radvani fungovala ešte začiatkom 70. rokov 20. storočia," priblížila.

Každá taška a kabelka vychádzajúca spod jej rúk je originálom. Aplikuje na ne totiž paličkovanú čipku, často desiatky rokov starú, farebné výšivky s folklórnymi motívmi, na tašky z plátna maľuje vlastné vzory, alebo na ne pridáva nevšedné obrazce z farebných nití.

Keďže sa zúčastňuje na najväčších remeselných trhoch a jarmokoch na Slovensku, na ktoré prichádzajú aj ľudia spoza hraníc, jej výrobky sú nielen vo vlastníctve tunajších žien, ale aj záujemcov o originálnu ručnú prácu zo zahraničia.

autor: TASR

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

23. – 24. február - Krňačky Chopok

5. ročník o Veľkú cenu Jasnej Brezno

24. február - V jednom je sila

Stretnutie jednorodičov Bratislava, Staré lýceum

24. február - Majstri Pravnianskej doliny

Stretnutie remeselníkov Nedožery-Brezany