Mesto Nitra chce zistiť názor obyvateľov na využitie areálu bývalých kasární

27.07.2023 | Nitriansky kraj | Autor: D.Švelková

Na snímke areál bývalých vojenských kasární pod Zoborom. FOTO TASR - Henrich Mišovič. Nitra, 25. septembra 2012.

Nitra 27. júla (TASR) - Mesto Nitra spustilo počas tohto týždňa informatívny dotazník pre obyvateľov mesta, ktorým zisťuje ich názor na budúce využitie areálu bývalých kasární pod Zoborom. Pamiatkovo chránený areál chce radnica zaradiť medzi verejne prístupné parkové plochy, informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Cieľom dotazníka je premýšľať o budúcom charaktere a využití miesta spoločne. "Park v kasárňach vnímame ako významnú zelenú plochu s obrovským rekreačným potenciálom pre obyvateľov najmä mestskej časti Zobor, ale aj ako environmentálne a historicky dôležité územie, dlhé dekády uzavreté pred verejnosťou," povedal vedúci odboru životného prostredia na nitrianskej radnici Štefan Lančarič.

Areál sa obyvateľom otvoril pred dvoma rokmi, mesto v ňom otvorilo novú materskú školu s kapacitou pre 144 detí. Ďalším zámerom radnice je aj zriadenie Kreatívneho centra Nitra. Mesto však nie je jediným vlastníkom nehnuteľností, s vlastníkmi diskutuje o zámeroch v tomto území. Ďalší vlastník, biskupstvo, chce v areáli bývalých kasární vytvoriť školu.

Prieskum je súčasťou dlhodobého zámeru mesta, ktorým nitrianska samospráva smeruje k prepojenému a koncepčnému uvažovaniu o rozvoji danej lokality, skonštatoval Holúbek. Pri tvorbe budúcnosti parku spolupracuje samospráva s občianskym združením Spolka, združujúcim odborníčky na architektúru, urbanizmus a zapájanie ľudí do tvorby miest.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29