Kozí kameň je v lete alternatívou voči tatranským chodníkom

24.07.2023 | Prešovský kraj | Autor: A.Hudecová

Na snímke vrcholový výhľad z Kozieho kameňa v nedeľu 23. júla 2023. FOTO TASR - Adriána Hudecová.

Svit 23. júla (TASR) - Podtatranský región okrem vysokohorskej turistiky v Tatrách ponúka aj viacero alternatív a menej náročné trasy. Jednou z nich je výstup na najvyšší vrch Kozích chrbtov - Kozí kameň. Nachádza sa v nadmorskej výške 1255 metrov približne osem kilometrov juhozápadne od Popradu. Uvádza to na svojej stránke Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.

„Vrcholová časť i hrebeň je z veľkej časti odlesnená a poskytuje zaujímavé výhľady. Z celého hrebeňa sú jedinečné pohľady na Vysoké i Nízke Tatry. Samotný vrchol umožňuje pozorovať okolité vrchy Kozích chrbtov, no pri ideálnych podmienkach sú pozorovateľné tiež Levočské vrchy, Branisko, Volovské vrchy či Veľký Choč," uvádza KOCR. Z vtáčej perspektívy je vidieť aj okolité obce Šuňava, Štrba, Vikartovce, ale aj mesto Poprad.

Výhodou oproti plným turistickým chodníkom v samotných Tatrách je menej ľudí, väčší pokoj, neporušená príroda a trasa je prístupná z troch rôznych východiskových bodov. Túru je možné začať napríklad z obce Vikartovce a z Lopušnej doliny, najprv po zelenej trase a potom zo sedla Tabličky po modrej značke. Najdlhšia túra s najväčším prevýšením je z obce Spišská Teplica. Túru zvládnu aj rodiny s deťmi, keďže stúpanie je väčšinou pozvoľné.

Vybrali sme sa na túru hneď ráno, viac-menej sme nikoho nestretli. Je to naozaj výborná alternatíva, keď sa chce človek v regióne vyhnúť preplneným chodníkom a vidieť Tatry a okolité kopce trochu inak, určite odporúčam," uviedol pre TASR turista Karol z Rovinky pri Bratislave, ktorý sa na Kozí kameň vybral z Lopušnej doliny s priateľkou. V teréne mu trochu chýbalo značenie, vďaka mape však nezablúdili a približne po 1,5 hodine prišli na vrchol.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29