Ku gotickým kostolom na Gemeri bude počas leta jazdiť sezónny mikrobus

12.07.2023 | Košický kraj | Autor: L. Mužla

Na snímke evanjelický gotický kostol v Štítniku v okrese Rožňava, ktorého bočná loď dostala v rámci rekonštrukcie novú šindľovú strechu. Štítnik, 24. mája 2020. EASYFOTO TASR - Branislav Caban.

Plešivec 12. júla (TASR) - K štvorici gotických kostolov na Gemeri bude počas letných mesiacov premávať sezónny mikrobus. Turistická linka bude jazdiť vždy v sobotu a návštevníkov odvezie ku kostolu reformovanej cirkvi v Plešivci a evanjelickým kostolom v Štítniku, Ochtinej a Koceľovciach. TASR o tom informovala krajská organizácia Košice Región Turizmus (KRT).

Sezónna linka z Plešivca odvezie návštevníkov k štyrom kostolom, ktoré sú súčasťou takzvaného Štítnického okruhu Gotickej cesty na Gemeri. Mikrobus s kapacitou pre 22 cestujúcich bude premávať každú sobotu od 15. júla do 26. augusta.

"Už viac ako rok sú vďaka Známke európskeho dedičstva verejnosti o čosi viac známe aj kostoly Štítnického okruhu. Vďaka podpore Košického samosprávneho kraja z grantového programu Terra Incognita sme v tomto roku zlepšili turistickú prístupnosť, vyškolili nových sprievodcov, a taktiež napomohli obnove vzácnych fresiek v kostole v Plešivci. Nové dopravné spojenie, ktoré práve spúšťame, tak návštevníkom fyzicky priblíži jedny z našich najvzácnejších pamiatok v Košickom kraji," uviedla výkonná riaditeľka KRT Lenka Vargová Jurková.

Mikrobus, ktorý záujemcov odvezie k štvorici gotických kostolov, bude z Plešivca odchádzať vždy o 8.40 h a po prehliadkach kostolov sa späť vráti o 13.00 h. Lístok v cene päť eur si bude možné zakúpiť priamo u vodiča. Turisti z Košíc môžu na presun na Gemer využiť ranný rýchlik, zabezpečená je aj nadväznosť pri spiatočnej ceste z Plešivca s odchodom vlaku o 13.36 h.

Sezónny mikrobus ku gotickým kostolom Štítnického okruhu má za cieľ prostredníctvom zabezpečených sprievodcovských služieb priblížiť verejnosti lokálnu históriu európskeho významu.

"Gemer sa jasne stáva miestom, ktoré prestalo byť opomínané v cestovateľských plánoch Slovákov a dostáva sa aj do povedomia širšej verejnosti. Ponúka totiž niečo tajomné, čo pramení z jeho slávnej histórie a dnes sa odráža najmä v početných architektonických artefaktoch, ktoré sú pozostatkami jeho minulosti," dodal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. – 9. decembra - Štjavnycký vjanočný jarmok

Banská Štiavnica, Kammerhof

9. decembra - Vianoce v múzeu

Vlastivedné múzeum v Galante

10. decembra - Uvedenie Biblie v rómskom jazyku

Kresťanské centrum Sabinov