Na festivale Tajomná Levoča dajú priestor začínajúcim umelcom 
Predstavia sa hudobníci, speváci, tanečníci, folklórne či dychové súbory.

20.07.2018 | Prešovský kraj | Autor: A.Hudecová

Dni Majstra Pavla vrcholia už tradične festivalom Tajomná Levoča a inak tomu nebude ani tento rok. V piatok a v sobotu 21. júla sa môžu Levočania i návštevníci tohto historického mestečka tešiť na bohatý program. „Predstavia sa mnohí hudobníci, speváci, tanečníci, folklórne či dychové súbory, na svoje si prídu všetky vekové kategórie. Tentokrát sú nosnou myšlienkou festivalu prepojenia na všetkých možných úrovniach, prinesieme tak prepojenie klasickej a súčasnej hudby, populárnych i menej známych interpretov, hudby a vizuálnych efektov, mladých i starších umelcov, za interakcie vystupujúcich a publika," vysvetľuje Zuzana Kamenická, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Levoči, ktoré podujatie organizačne zastrešuje.

Počas Dní Majstra Pavla mesto každoročne vzdáva hold jedinečnému dielu tesára z Levoče, oltáru v Bazilike sv. Jakuba. Vlani sa toto tradičné podujatie nieslo v duchu osláv 500. výročia dokončenia najvyššieho dreveného gotického oltára na svete a jeho osadenia v dominante Levoče.

„Minuloročné jubilejné oslavy boli veľkolepé a lákadlom pre návštevníkov boli najme známe mená. Tento rok sa však okrem tých najznámejších predstavia i menej známi interpreti, naši i začínajúci umelci. Na druhej strane chceme mladé publikum i kultivovať a motivovať k záujmu o klasickú hudbu," upozornila Kamenická. Táto snaha sa podľa nej snáď odzrkadlí vo vystúpení mladých a dravých hudobníkov z komorného orchestra pod vedením skúseného koncertného majstra Slovenskej filharmónie J. E. Ružičku. „Verím, že svojím medzižánrovým projektom presvedčia mladých návštevníkov festivalu, že i klasická hudba môže byť 'cool'," zdôraznila riaditeľka, ktorá verí, že na festivale si každý nájde to svoje.

Z ďalších headlinerov spomenula českú kapelu Čechomor, hrajúcu české, moravské i slovenské piesne v originálnom poňatí. „Mladú generáciu bez pochýb potešia Suvereno či Majk Spirit, priestor získali i levočskí hudobníci ako napr. skupina Carpe či Weedhouse," konkretizovala s tým, že o zábavu vo večerných hodinách sa postará mladý levočský DJ Walky.

Tajomná Levoča však nie je len o hudbe, pripravený je bohatý sprievodný program. „Mimoriadne obľúbený je Karpatský remeselný trh, či Plenér Majstra Pavla, v rámci ktorého by mali rezbári doplniť mestský Betlehem o ďalšie sochy. O stredovekú atmosféru sa postará šermiarske združenie Sarus a o prepojenie hudby a umenia, svetiel a efektov zas netradičné maľovanie svetlom na plátno," dodáva Kamenická. Návštevníci sa môžu tešiť i na živé sochy pri Klietke hanby, ako obvykle sa predstaví aj vežová hudba, Dychová hudba mesta Levoča i levočský klub patchworku. Novinkou tohto ročníka je detské mestečko v severnom parku, či sústredenie stánkov s jedlom a občerstvením na parkovisku vedľa divadla.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. júla - Huncokárske slávnosti Modra

areál mestskej vily a Penzión Huncokár, Piesok

20. júla - Dni Štefánika

4. ročník Medzinárodného pochodu k pocte Milana Rastislava Štefánika Brezová pod Bradlom

21. júla - Turčianska harmonika

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny