Večerné prehliadky Bojnického zámku doplnia prednášky

10.07.2023 | Trenčiansky kraj | Autor: A.Moštková

Na snímke expozícia Bojnického zámku. Archív TASR.

Bojnice 10. júla (TASR) - Letné večery na Bojnickom zámku budú patriť aj prehliadkam nádvorí, hrobky či travertínovej jaskyne. Vo vybraných termínoch ich doplnia i prednášky z histórie v podaní odborných zamestnancov Slovenského národného múzea (SNM)- Múzea Bojnice. TASR o tom informovala PR manažérka SNM - Múzea Bojnice Petra Gordíková.

Zámocké nádvoria aj po zotmení budú môcť návštevníci spoznať počas letných prázdnin v stredu a štvrtok od 19.00 h do 21.30 h, v prvú stredu v mesiaci sú z ponuky múzea vyňaté. "Súčasťou prehliadky sú aj priestory kaplnky, rodinnej hrobky, travertínovej jaskyne pod zámkom a atmosférovo nasvieteného francúzskeho parku," uviedla Gordíková.

Večerné prehliadky vo vybraných termínoch podľa nej obohatia aj prednášky odborných zamestnancov múzea. Začínať sa budú vždy o 18.00 h. Spätné ohliadnutie o starobylej Lipe kráľa Mateja pred bránou zámku ponúkne rozprávanie archivára a historika Mareka Púčika 13. júla. Grófa Jána Pálffyho ako člena významného šľachtického rodu, zberateľa európskeho formátu a jeho hlavnú stavebnú aktivitu - prestavbu bojnického hradu predstaví prednáška Ad memoriam gloriae antiquae - Na pamiatku zašlej slávy v podaní historičky umenia Kataríny Malečkovej 27. júla.

Historik Erik Kližan počas rozprávania pod názvom Kým minca dopadne 10. augusta predstaví travertínovú jaskyňu pod zámkom. Prednášku pripravilo múzeum pri príležitosti 135. výročia jej znovuobjavenia a zároveň 60. výročia jej prvého komplexného výskumu. Vzťah medzi rodom Thurzo z Betlanoviec, najmä Jurajom Thurzom a bojnickým prepoštom a neskôr superintendentom nitrianskej, tekovskej a bratislavskej stolice Izákom Abrahamideom Hrochotským, ako i dianie v Uhorsku na prelome 16. a 17. storočia načrtne dokumentátor Andrej Albert počas prednášky Izák Abrahamides a Thurzovci 24. augusta.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

26. júla - Novohradský folklórny festival

Fiľakovo, hradné nádvorie

27. júla - Dolnoliptovské folklórne slávnosti

Lúčky, amfiteáter

27. – 28. júla - Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou

Liptovská Teplička