Správa NP Poloniny využije zdroje z fondov EÚ na starostlivosť o ekosystémy

30.05.2023 | Prešovský kraj | Autor: TASR

Na snímke novovybudovaný prístrešok pre turistov v katastrálnom území obce Runina v Národnom parku Poloniny. FOTO TASR - Michaela Zdražilová , 15. november 2016.

Stakčín 30. mája (TASR) - Na starostlivosť o lesné a lúčne ekosystémy bude Správa Národného parku (NP) Poloniny v tomto roku čerpať aj európske zdroje. Informovali o tom ochranári na sociálnej sieti s tým, že finančné prostriedky z operačného programu Kvalita životného prostredia vo výške takmer 570.000 eur použijú na tri hlavné aktivity.

"Naším cieľom je dosiahnuť lepší stav ochrany druhov a biotopov na rozlohe 167,91 hektára, eliminovať nepôvodné dreviny a posilniť biodiverzitu územia," uvádzajú ochranári. Nenávratný finančný príspevok tiež použijú na refundáciu mzdových výdavkov pre zamestnancov správy NP, na zakúpenie ochranných pracovných prostriedkov, nástrojov i kolesového traktora s príslušenstvom. Rekonštrukciou a obnovou prejde aj turistická infraštruktúra. Konkrétne ide o lokalitu Grófske chyžky, ktorej súčasťou bude novostavba altánu, tri informačné tabule a socha veľkej včely na Medovej babe.

Zmluva na realizáciu projektu starostlivosti o toto vzácne územie medzi Správou NP a Ministerstvom životného prostredia SR v týchto dňoch podľa ochranárov nadobudla účinnosť.
 

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

14. júna Medový festival bardejovského medu

Bardejov, Radničné námestie

14. – 15. júna - Hornonitrianske folklórne slávnosti

Prievidza

14. – 15. júna - Staroturiansky jarmok

Stará Turá, Dom kultúry Javorina