Keramické sympózium Lučenec – Kalinovo má už 30 rokov
Aktuálny ročník nazvali Dotkni sa Novohradu.

17.07.2018 | Banskobystrický kraj | Autor: J.Poliak

V kalinovskom Žiaromate už týždeň tvorí šestica umelcov na tradičnom tvorivom pobyte v rámci Medzinárodného keramického sympózia Lučenec – Kalinovo. Podujatie tento rok jubiluje, keďže jeho tradícia pretrváva už od roku 1989 a tento ročník je už jeho tridsiatym.

Počiatočné ročníky boli rozsiahlejšie – vďaka ešte vtedy fungujúcim viacerým keramickým závodom v Novohrade (v Tomášovciach, Vidinej, Kalinove a Lučenci). "Aj napriek nepriaznivým podmienkam však sympózium dokázalo prežiť a prispieva neustále k vývoju umeleckej keramiky na Slovensku. Ide o najstaršie nepretržite fungujúce sympózium na Slovensku so zameraním na keramickú tvorbu," uviedla pre TASR pracovníčka Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci Andrea Németh Bozó.

Sympózium organizuje NMG v spolupráci so SVU – Združením keramikov Slovenska a závodom Žiaromat a. s. Kalinovo, ďalšími partnermi sú mesto Lučenec a obec Kalinovo. Umelci tvoria v neateliérových podmienkach závodu Žiaromat Kalinovo. "Môžu tak využiť jedinečné možnosti v tvorbe, ktoré im poskytuje závod. Takými sú kvalitná hlina – šamot, technické vybavenie – možnosť vypaľovania aj veľkoformátových diel vo veľkokapacitných peciach závodu," priblížila Németh Bozó.

Jubilejného 30. ročníka sa zúčastňujú umelci v medzinárodnej zostave - Andrea Čepiššáková, Lucia Fabiánová a Svätopluk Mikyta zo Slovenska, umelecká dvojica Nico Krebs a Tayio Onorato prišla zo Švajčiarska. Pim Sudhikam pricestovala na Slovensko po prvýkrát až z ďalekého Thajska.

"Aktuálny ročník oslávime aj v rámci podujatia s názvom Dotkni sa Novohradu; objav keramiku, s bohatým programom pre deti aj dospelých, počas ktorého sa tradičná novohradská keramika prepája s umením keramiky," pripomenula pracovníčka NMG.

Diela vytvorené na 30. ročníku tvorivého pobytu budú predstavené na výstave v priestoroch NMG v auguste, časť z nich obohatí zbierku umeleckej keramiky múzea. K jubilejnému ročníku bude vydaná aj rozsiahla publikácia, ktorá predstaví túto, na Slovensku unikátnu zbierku keramiky, budovanú počas 30 ročníkov sympózia.
 

..

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. - 28. septembra - Dni Ukrajiny v Košiciach

mestský park

21. – 24. septembra - Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!

Čičmany, kaštieľ

22. – 24. septembra - Vinobranie Pezinok

Tradičné oberačkové slávnosti s kultúrnym programom