Korytárky privítajú na festivale 70 fujaristov
Podujatie sa na počesť nestora detvianskych fujaristov Jozefa Rybára

13.07.2018 | Banskobystrický kraj | Autor: J.Poliak

Jubilejný 20. ročník celoslovenskej prehliadky fujaristov, privíta počas nadchádzajúceho víkendu v Korytárkach v okrese Detva približne 70 interpretov - hráčov na tento jedinečný hudobný nástroj, zapísaný aj na Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Podujatie sa koná už tradične na počesť nestora detvianskych fujaristov Jozefa Rybára.

Podľa Romana Malatinca zo združenia Javorie, ktoré prehliadku organizuje, každý jeden z účastníkov prinesie do Korytárok svoje osobitné poňatie hry na fujaru. Jeden z programov bude venovaný aj nedávno zosnulému Dušanovi Holíkovi, ktorý niekoľko rokov organizoval na Podpoľaní medzinárodný festival fujaristov. Do Korytárok zavíta aj niekoľko jeho žiakov z Nemecka, Anglicka či USA.

Okrem fujaristov, z ktorých sú viacerí aj výrobcovia fujár, sa na festivale predstavia aj stovky účinkujúcich v iných folklórnych programoch. Prehliadka sa začne už v piatok 13. júla večerným galaprogramom s hosťami - folklórnymi súbormi Technik a Podpoľanec a skončí v nedeľu galaprogramom s názvom Valašské ozveny a pamäte.

Dodnes sa presne nevie, kedy sa na Slovensku objavila prvá fujara. Odborníci hovoria, že ju začali vyrábať potulní pastieri, ktorí sa v krajine pod Poľanou začali usadzovať niekedy v 15. storočí. Isté je, že už prastarí otcovia našich starých otcov niekedy na prelome 18. a 19. storočia fujary vyrábali. Syn legendárneho výrobcu fujár v Podpoľaní Jozef Rybár vlastní fujaru, ktorú vyrobil jeho prastarý otec pred 150 rokmi.

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

19. apríla - Slávnostné uvedenie Zámockej Medoviny

Smolenický zámok

20. apríla - Otvorenie letnej turistickej sezóny na hornej Nitre

Bojnice

20. – 21. apríla - Bratislavské mestské dni

Bratislava