Na snímke Nemocnica s poliklinikou n. o. v Kráľovskom Chlmci. 2.apríla 2015. FOTO TASR-Roman Hanc.
Kráľovský Chlmec 19. apríla (TASR) – Predstavitelia mesta Kráľovský Chlmec a ďalších samospráv v regiónoch Medzibodrožia a Použia v stredu protestovali proti rušeniu pôrodnice v kráľovskochlmeckej nemocnici. Desiatky starostov a primátorov sa na protestnej akcii predpoludním stretli pred tamojším zdravotníckym zariadením.
Ministerstvom zdravotníctva avizované rušenie pôrodnice v Kráľovskom Chlmci označil primátor mesta Karol Pataky, ktorý je aj podpredsedom Košického samosprávneho kraja (KSK), za neakceptovateľné. "Na jednej strane preto, lebo tomu nepredchádzala dostatočná konzultácia so samosprávami či župnými orgánmi, a ukončenie pôrodníctva by malo negatívny vplyv na celý región, pričom nemocnica v Kráľovskom Chlmci je zodpovedná za zdravotnú starostlivosť takmer pre 60.000 obyvateľov regiónu," uviedol pre TASR.
O zámere rušenia pôrodnice informoval rezort začiatkom apríla. Od nového roka majú v rámci optimalizácie siete nemocníc zaniknúť pôrodnice, kde sa ročne narodí menej ako 400 detí. Pacientky z Kráľovského Chlmca a okolia majú prijímať nemocnice v Trebišove a Michalovciach.
Obmedzovanie lokálne dostupnej základnej zdravotnej starostlivosti podľa Patakyho prináša vážne riziká. "V našom regióne žije veľa občanov maďarskej národnosti a marginalizované rómske komunity, pričom okrem ďalších problémov, ktoré by prinieslo zrušenie pôrodnice, nie je zanedbateľný ani jazyk, ktorým pacientka komunikuje s lekárom pri pôrode," skonštatoval. Ťažko je podľa neho aj motivovať mladých ľudí, aby ostali v regióne, keď sa zužuje ponuka lokálne dostupných služieb. Dodal, že samosprávy plánujú aj ďalšie protestné akcie.
Proti zatvoreniu pôrodnice, gynekológie a novorodeneckého oddelenia je zásadne aj vedenie a správna rada zdravotníckeho zariadenia. "Vedenie nemocnice sa odvolalo proti oznámeniu Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR o zrušení uvedených oddelení a spolu s KSK a ZMOS bude naďalej rokovať a argumentovať za zachovanie činnosti v stanovených termínoch podľa zákona. Očakávame zachovanie oddelení," uviedla pre TASR riaditeľka nemocnice Klára Hencelová.
Poukázala aj na to, že zariadenie má excentrické postavenie v okrese a do nemocníc v Trebišove a Michalovciach je dojazdový čas do 50 - 60 minút a z najvzdialenejších obcí a miest až do 80 minút, a to po cestách 2. a 3. triedy. Pri preprave rodičiek pritom treba počítať aj s možnosťou zatvorenia železničných priecestí.
"Na našom oddelení sa rodí v priemere 360 detí, čo je len o 40 pôrodov menej, ako je spodná hranica. Máme vysoko kvalifikovaných lekárov s viacerými atestáciami, ktorí v tomto odbore pracujú viac ako 20 rokov. Poskytujú zdravotnú starostlivosť na vysoko erudovanej úrovni bez sťažností," konštatovala riaditeľka. V nemocnici majú tiež podľa nej vysoké percento cisárskych rezov z dôvodu veľkého množstva rodičiek z marginalizovaných skupín, ktoré nedodržujú liečebné postupy, nechodia na prenatálne poradne a vzniká vysoké riziko mortality matky aj dieťaťa.
Okrem Kráľovského Chlmca by mali zaniknúť aj pôrodnice v Revúcej, Myjave, Partizánskom a Snine.