Pohronskú hradnú cestu otvorilo svetelným signálom takmer 500 ľudí

28.03.2023 | Banskobystrický kraj | Autor: TASR

Na snímke hrad Revište. Archív TASR.

 Banská Bystrica 28. marca (TASR) – Tohtoročnú turistickú sezónu na hradoch Pohronskej hradnej cesty tak ako po minulé roky otvorili opäť tradičným svetelným signálom. Z viac ako desiatky lokalít si signál vzájomne posielalo takmer 500 ľudí. TASR o tom informovala Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus.

"Na hrad Revište prišlo podľa nášho odhadu asi 50 ľudí, kolegovia z Teplice hlásili 50 ľudí, zo Sitna 50, z hradu Žakýl 60 a z Pustého hradu vo Zvolene viac ako 100 a aj ďalšie lokality hlásili veľmi zaujímavú účasť verejnosti," priblížil predseda združenia Zachráňme hrady a hradný pán hradu Revište Ratibor Mazúr.

Myšlienka vizuálne prepojiť hrady popri Hrone svetelným signálom vznikla v roku 2021 v čase protipandemických opatrení. Nasledujúci rok sa už podujatie konalo aj za účasti verejnosti a zúčastnilo sa na ňom približne 120 návštevníkov. "Aktivita nie je len symbolom toho, ako v minulosti fungoval signalizačný systém na Pohronskej hradnej ceste. Je pre nás aj symbolom spolupráce, dôkazom toho, že spoločnými silami dokážeme vytvoriť viac," skonštatoval predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Svetelným signálom sa počas uplynulého víkendu a tretieho ročníka podujatia podarilo prepojiť Zvolenský zámok, Pustý hrad, hrady Peťuša, Šášov, Teplica, Revište, Žakýl a cez vrch Sitno aj vartkovku nad Krupinou. Okrem deviatich oficiálne zapojených lokalít sa k spájaniu svetelným signálom pridali aj ďalšie lokality, ktoré boli v minulosti súčasťou signalizačnej siete. Išlo o vartovku v Banskej Bystrici, kaštieľ v Zolnej, kláštor Bzovík a lokality, kde kedysi boli vartovky, a to vrch Stráža nad obcou Bzenica, vrch Varta pri Žarnovici a Budička nad obcou Tŕnie.

Počas tohtoročného spájania hradov sa po neúspešných pokusoch z minulých rokov podarilo aj vizuálne spojenie s hradom Šášov. "Dva roky sme sa snažili spojiť s okolitými hradmi, ale nedarilo sa nám. Tento rok sme sa vybrali na lokalitu Vežička, ktorá zrejme v minulosti preberala signál z hradu Teplica a posielala ho ďalej obyvateľom stredného Pohronia," uviedol Rastislav Uhrovič zo Združenia za záchranu hradu Šášov.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

8. – 9. decembra - Štjavnycký vjanočný jarmok

Banská Štiavnica, Kammerhof

9. decembra - Vianoce v múzeu

Vlastivedné múzeum v Galante

10. decembra - Uvedenie Biblie v rómskom jazyku

Kresťanské centrum Sabinov