Skanzen Vychylovka ožije tretím ročníkom chovateľského dňa 
V Novej Bystrici budú propagovať národné plemená zvierat.

09.07.2018 | Žilinský kraj | Autor: M.Siváková

Tretí ročník Chovateľského dňa v skanzene Vychylovka v Novej Bystrici, ktorý sa uskutoční v nedeľu 15. júla, ponúkne možnosť vidieť na jednom mieste slovenské národné plemená hospodárskych zvierat a psov, folklórne vystúpenia i ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby. TASR informovala kultúrna manažérka Kysuckého múzea v Čadci Darina Hnidková.

Cieľom podujatia je propagovať slovenské plemená zvierat, ktorých je pomerne málo a ich chovu sa taktiež venuje len malé množstvo ľudí. „Niektorým druhom v nedávnej minulosti dokonca hrozil zánik. Návštevníci skanzenu uvidia naše národné plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok a psov,“ priblížila Martina Staňová z občianskeho združenia (OZ) Chováme doma.

Zvieratá vo Vychylovke budú vystavovať chovatelia a majitelia fariem z Kysúc, ale aj vzdialených regiónov Slovenska, a to za podpory chovateľských organizácií, v ktorých sa združujú. Prezentačnú výstavu zvierat bude sprevádzať folklórny program a ukážky remeselnej tvorby.

V sprievodnom programe sa predstavia Vlasta Mudríková a Peter Staňo, ako aj folklórny súbor Ozvena z Čierneho. „Tento rok pribudnú aj tradičné jedlá, ktoré si budú môcť návštevníci kúpiť od regionálnych producentov. Chceme tým vyriešiť aj obmedzené kapacity skanzenu na stravovanie,” doplnil František Staňo z OZ Chováme doma.

Pre deti sú pripravené viaceré tematické atrakcie. Môžu sa povoziť na historickom drevenom kolotoči, alebo vyskúšať, ako sa dojí krava. Chovateľský deň v skanzene organizujú občianske združenie OZ Chováme doma, Kysucké múzeum v Čadci a Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Záštitu nad podujatím prebrali Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.
 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

21. júna - 23. jún Šarišské slávnosti piesní a tancov

Raslavice, prírodný amfiteáter

22. júna Na svätého Jána

Martin, SNM-Múzeum slovenskej dediny

21. – 23. jún Dni Petržalky

Dostihová dráha, areál, Starohájska 29