Cena tepla v Prievidzi a Novákoch stúpne o 11,8 percenta

26.01.2023 | Trenčiansky kraj | Autor: A.Moštková

Ilustračné foto: Archív TASR.

Prievidza 26. januára (TASR) - Cena tepla pre odberateľov Prievidzského tepelného hospodárstva (PTH), obyvateľov Prievidze a Novák, stúpne v tomto roku v porovnaní s tým minulým o 11,8 percenta, v Zemianskych Kostoľanoch o 14,7 percenta. Zvýšenie reflektuje opatrenie vlády v podobe zastropovania cien energií. Firmy a majitelia nebytových priestorov budú platiť o 51 percent viac.

"Dosah na cenu pre PTH je predovšetkým dosahom nákladov na nákup tohto tepla, tzn. od výrobcu Slovenských elektrární, ktoré takisto zaznamenali nárast vstupov do výroby. Predovšetkým sú to enormné ceny na povolenky CO2, ktoré vstupujú do tepla a výroby tepla v samotnej elektrárni," načrtol predseda predstavenstva firmy Rastislav Januščák.

Aj Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), ktoré dodávajú uhlie do Elektrárne Nováky, boli podľa neho nútené zdvihnúť cenu produkcie, a to na základe ďalších vstupov. Januščák, ktorý je i predsedom dozornej rady HBP priblížil, že bane budú mať za minulý a tento rok náklady za elektrickú energiu o štyri milióny eur vyššie, čo je viac ako 100-percentný nárast.

"Po definitívnom odsúhlasení cenovej regulácie od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví spoločnosť dostala cenový výmer pre Prievidzu na úrovni 209 eur bez dane z pridanej hodnoty za megawatthodinu (MWh), pôvodná cena v roku 2022 bola 138 eur, čo je medziročne nárast o 51 percent," ozrejmil predseda predstavenstva.

Dosah na konečné zvýšenie cien tepla pre odberateľov malo podľa neho nariadenie vlády SR o zastropovaní cien energií, čo v konečnom dôsledku predstavuje cenu na úrovni okolo 158 eur eur za MWh a pre Prievidzu ide o zvýšenie o 11,8 percenta. "Pre Nováky sú dosahy obdobné. Ceny, ktoré dostala spoločnosť pre mesto sú o niečo nižšie, konečná cena je však tvorená cez distribútora - Benet. Nárast tak predstavuje tiež 51 percent, ale pre obyvateľa je na úrovni 11,8 percenta," doplnil.

Najmenší odberateľ, ktorým sú Zemianske Kostoľany, pri cene tepla sčasti dopláca na významné straty a malý odber, podotkol Januščák. "Po prepočte všetkých vstupov vrátane strát výmer vychádza o 118 percent vyšší ako v minulom roku. Pre obyvateľov to po nariadení vlády bude o 14,7 percenta viac," dodal predseda predstavenstva.

Prievidzská spoločnosť bude od roku 2024 hlavným distribútorom a dodávateľom tepla pre Prievidzu, Nováky a Zemianske Kostoľany. Nový zdroj vykurovania buduje v nadväznosti na ukončenie všeobecného hospodárskeho záujmu výroby elektriny z domáceho uhlia.

Väčšinovým akcionárom spoločnosti s 51-percentným podielom je mesto Prievidza, zvyšných 49 percent má Hornonitrianske bane zamestnanecká.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

31. marca - Veľkonočné trhy Rožňava, Rožňava

Námestie baníkov

1. apríla - Zásadný víkend - 10.000 stromov

Bratislava, aleja vedúca k Jarovskej bažantnici

2. apríla – 50 rokov sídliska Petržalka

Bratislava, Námestie hraničiarov