Mesto Nitra pripravuje ďalšiu rekonštrukciu mestskej tržnice

18.01.2023 | Nitriansky kraj | Autor: TASR

Na snímke tržica v Nitre. Archív TASR.

Nitra 18. januára (TASR) - Mesto Nitra pripravuje ďalšie etapy obnovy mestskej tržnice. Ako informovala radnica, vďaka dotácii z programu Obnovme si svoj dom boli vypracované nové projektové dokumentácie na rekonštrukciu tohto pamiatkovo chráneného objektu.

Mesto pri rekonštrukcii už dlhšie pracuje na obnove a výmene okien, na objekte prebehli aj konštrukčné a klampiarske práce. "V rámci ďalšej etapy obnovy mestskej tržnice sa podarilo vypracovať prípravnú projektovú dokumentáciu k obnove fasády a tiež projektovú dokumentáciu realizačného projektu vlhkostnej sanácie budovy," uviedol mestský úrad.

Nitrianska mestská tržnica je národnou kultúrnou pamiatkou s prioritným stupňom ochrany. Postavená bola podľa projektu J. Lyku v rokoch 1889 - 1890. Nachádzali sa tam vojenské kasárne pre 60. prápor domobrany. V roku 1930 bol priestor kasární upravený na nové mestské trhovisko. Podľa magistrátu má plánovaná rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky vyzdvihnúť jej historickú hodnotu, rozšíriť tržnicu aj o kultúrnu, spoločenskú a komunitnú funkciu a doplniť gastrozónu i sedenie na nádvorí.

 

Klientská zóna

U nás sa dejú veci

U nás sa dejú veci

1. – 2. marca - Medzinárodný klobásový festival

zabíjačkové špeciality a gazdovský trh. Sládkovičovo

1. marca – piatok Čas veľkonočný

vernisáž výstavy Žilina, Makovického dom

3. marca - Zážitkové terárium ,

Interaktívna výstava tropického hmyzu Brezno, Meštiansky dom